Ulukartal Kapital: Dolar İçin 1.8000 Direnci Oldukça Önemli

EUR/USD

 
ABD merkez bankası FED geçen hafta aldığı kararla %0-0,25 aralığındaki gösterge faiz oranını 2013 yılına kadar bu seviyede koruma kararı aldı. Fed’in bu kararı önce piyasalara olumlu yansımasına rağmen, bu olumlu hava uzun sürmedi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin ABD’nin kredi notunu indirmesinin yankıları hafta boyunca devam etti. Başkan Obama’nın kredi notuna ilişkin açıklamaları da finans piyasalarının toparlanmasında fazla etkili olmadı. EUR/USD paritesinin bant hareketi yapmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu gün için 1.4400 seviyesine yaklaşıldıkça satış yönünde pozisyon açılarak 1.4200 seviyesine kar al emri girilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz. Avrupa borsalarının açılışıyla birlikte paritenin 1.4200 seviyesine doğru  geri çekilmesi halinde alım yapılarak 1.4400 seviyesine kar al emri girilebilir.
 

GBP/USD
 

GBP/USD paritesi 1.6250 seviyesinin üzerinde tutunduğu sürece 1.6400 seviyesine doğru bir yükseliş trendine girebilir. Ancak son haftalarda teknik seviyelerden çok temel faktörlerin piyasalarda etkili olduğunu da göz önünde bulundurursak, yatırımcıların ABD ve İngiltere’den gelecek verileri de yakından takip etmelerini tavsiye ediyoruz. Teknik seviyelere bakacak olursak, paritede bugün alış yönünde pozisyon açılarak 1.6390 seviyesine kar al emri, 1.6190 seviyesine stop emri girilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz.
 

USD/JPY
 
Son haftalarda piyasaları etkisi altına alan borç krizi endişeleri nedeniyle risk kaçınımı artıyor. Yüksek getirili para birimleri değer kaybederken, USD, CHF ve JPY ise değer kazanıyor. USD/JPY paritesi 80.00 seviyesindeki önemli desteği kırdıktan sonra düşüş hareketinde hız kazandı. Paritedeki düşüş baskısının devam edeceğini düşünüyoruz. Paritenin son olarak 78.00 seviyesindeki desteği de geride bırakmış olması, Mart ayının rekor dip seviyesi olan 76.30 seviyesini hedef seviyesi olarak görülmesine yol açtı. Satış yönündeki pozisyonların tutulmasını, yeni satış pozisyonlarının 77.00-77.50 aralığında kademeli olarak yapılmasının uygun olabileceğini düşünüyoruz. Bu pozisyonlar için 76.30 seviyesine kar al emri ve 78.55 seviyesine de stop emri girilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz.
 

USD/TRY
 

USD/TRY paritesi geçtiğimiz günlerde 1.8000 seviyesini aşarak son ayların en yüksek seviyesini görmüştü. Bu seviyelerden gelen kar satışlarıyla birlikte geri çekilen parite, güne 1.7785 seviyesinden başlayan parite için 1.8000 direnci oldukça önemli. Bu günlü direnç seviyesine yaklaşıldıkça paritede satış yönünde pozisyon alınmasını tavsiye ediyoruz. 1.7800-1.8000 aralığı satış yönünde pozisyon açmak için uygun olabilir. Bu pozisyonlar için stop seviyesi 1.8250’de, kar seviyesi ise 1.7500 seviyesinde bulunuyor.

 
PETROL
 
Petrol fiyatları son 3 haftadır değer kaybediyor. Bu düşüş hareketinin nedenini finansal piyasalardaki olası bir çöküşe dair korkular oluşturuyor. Özellikle ABD’nin kredi notunun indirilmesinin ardından küresel finans piyasalarında çöküş görüldü. Piyasalardaki korku ve kaygılar, gelecek günlerde de petrol fiyatlarını baskı altında tutacak gibi görünüyor. Petrol fiyatlarının bir süre daha 80-90 dolar aralığında dalgalandığını görebiliriz. Bugün için alış yönünde pozisyon açılarak 88.00 dolar seviyesine kar al emri girilmesini ve 84.00 seviyesine stop emri girilmesinin uygun olabileceğini düşünüyoruz.

 
ALTIN

 
ABD’nin temerrüt riski, AB’de ise Yunanistan’ın ardından İtalya’nın da gündeme gelmesi, finans piyasalarında borç krizine yönelik kaygıların artmasına yol açıyor. Diğer taraftan S&P’nin ABD’in kredi notunu  düşürmesinin ardından, güvenli liman olarak adlandırılan altına olan talep arttı ve altın fiyatlarının tarihi en yüksek seviyesini yenilemesine yol açtı. Piyasalardaki belirsizliğin sürmesi halinde altın fiyatlarında önemli bir düşüş görülmesi beklenmiyor. Bu haftaya 1746 dolar seviyesineden başlayan altın kontratında alış yönünde pozisyon açılması ve 1750 seviyesine kar al emri girilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz. Bu pozisyon için stop seviyesi 1739’da bulunuyor.

Engin KOÇ

Ulukartal Kapital

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İnfo Yatırım: Dengeli Bir Hafta Bekliyoruz

Bu haftaya baslarken ABD vadelileri %0.7 civarinda artidalar, Asya borsalari da Japonya`nin büyüme rakaminin beklenenden düsük (-%1.3) gerilemeyle açiklanmasinin etkisiyle...

Kapat