Uğur Yılmaz Yazdı: Her Şeyin Bir Trendi Vardır

Sitemizin önde gelen yorumcularından Eti Yatırım Statejist’i Uğur Yılmaz Ekonomihaberyorum.com a özel yazdı:

 

 

Sadece borsalarda değil dünyada her şeyin bir trendi vardır. Gündüzü gece ilkbaharı sonbahar, gençliği yaşlılığın takibi gibi. Para ve sermaye piyasalarında da trendler her zaman var olmuştur ve olacaktır. Ancak gece ve gündüz, ilkbahar ve sonbahar zamanları belli olmasına rağmen, piyasalarda ne zaman gece ne zaman gündüz olacağı aşikar değildir. Uzman ekonomistlerin, analistlerin, traderlerın işi bu zamanı bulmaktır. Yıllardır bu işin bir formulü olmalı diye Altın arar gibi formül arayanları bilirim. Tüm piyasalarda hisse,vadeli veya foreks işlemi yapan yatırımcıların yıllardır aradığı bu zamanı bulmak mümkünmüdür? Böyle bir formül var mıdır?

 

Yoktur. Sayın yatırımcılar boşuna aramayınız. En azından şimdiye kadar henüz bulunamadı.Ama borsalarda ve diğer piyasalarda yükselen ve düşen trendler mevcuttur. Boğa piyasası, Ayı piyasası gibi. Dolayısıyla trend takibi önemlidir. Trendin içinde doğru yönde olmak kazanç için yeterlidir. Dip ve Tepe avcılığı yapmak ise gereksiz ve yüksek risk almaktır. Özetle trendi takip ediniz. Çünkü piyasadaki en iyi arkadaşınız trenddir.

 

IMKB endeksi kabaca iki ayda  49.263 den  63.015 e kadar yükseldi.İşte yükselen trend. İşte Gündüz. Bu yükselişte trend takibi yapanların para kazanmaması imkansız diyebiliriz. Şimdi soru bu yükselen trend bitti mi ? Bittiyse nereye kadar düşebilir? Bitmediyse ne kadar daha devam edebilir ? Soruların cevabını bilen parayı çuvalla götürür. Gayet tabii ki tüm bu soruların cevabını zamanı ve rakkamlarıyla bilmek mümkün değildir. Belki çok ama çok küçük bir şans ile cevaplara yaklaşabilirsiniz. Karşılığında ise önemli bir risk almak kaydıyla..

 

Şahsi görüşüm (risk alıyorum ) endeksin 63.015 de tepe yaptığıdır. Bu yükselişi alamayan yatırımcıların beklemesini, yükselişi alan yatırımcıların da parayı cebe almasını öneriyorum. En iyi para cepteki paradır.. Bugün (Perşembe) veya yarından  itibaren satış baskısı artabilir. Tüm satışlar kar satışı diye başlar belli bir zaman sonra ise haddini aşabilir. IMKB 100 ve VOB da tepede oluşan formasyon bir boğa tuzağı olabilir. Bu durumda IMKB 100 endeksinin 61.700 altında ilk hedefi 58.700 olur.. Buraya kadar düzeltme düzeltme diye bekleyenleri asıl tehlike burada bekliyebilir..Çünkü en çok alıcının geldiği yer olan destek  aslında en  riskli yerlerdendir. Mal destekte verilir, dirençte alınır.

 

58.700 kırılabilir. bu durumda hedef 55.000’ler olacaktır. Gelebilecek satışları kar satışları diye küçümsemeyiniz. Nereye kadar düşebilir ki demek tehlikeli olabilir. 49.000 den 63.000 lere borsa  çıkarken nereye kadar yükselebilir diyenler bugün çok pişmandırlar. Borsalar aldığını verir, verdiğini alır. TRENDİ takip ediniz. 49.000’den 63.000’lere çıkan tekrar 49.000 lere düşemez mi? Rakamlar afaki gelsede eski borsacılar bilir ki borsada nasıl ki yukarda hedef gökyüzü ise aşağıdada sıfırın altı yoktur. Kimse sizden üstüne para istemez. Unutmayın yükselirken paraya mal yetmez. Düşerken mala para yetmez..

 

 

UĞUR YILMAZ

 

Stratejist

 

Eti Yatırım

 

 

 

Atilla Yeşilada’dan Önemli Not:  Bu makale e-posta kutuma sabah 02:00’de geldi.  Hıyar gibi, okuyup yayınlamam 11:30’u buluyor.  Uğur Yılmaz’dan çok özür diliyorum.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
USDTRY ve EURTRY’de ne yapmalıyım?

Yatırımcılardan gelen mailler üzerine daha önce sizlerle paylaştığım EURTRY ve USDTRY analizlerini güncelleme kararı aldım. Hatırlarsanız daha önce hem USDTRY...

Kapat