Uğur Gürses: Yorgo’nun Seçimi

Yunan halkının yüzde 54.2′si kurtarma paketinin halkoylamasına götürülmesi gerektiğini söylüyor.

 
Çözdük” diye açıklanan kurtarma paketinin en sonuncusunda; Yunanistan’ın borcu yarı yarıya silinerek 130 milyar euroluk bir kurtarma yapılacak, bununla Yunanistan önümüzdeki 10 yıl boyunca sıkı kemer altında yaşamaya devam edecekti. Borcu silen AB ülkeleri de, borç veren kendi bankalarının uğradıkları zararı sermaye arttırımıyla kapatacaktı. Önce bankalar kendi olanaklarıyla hissedarlarına başvuracaklar, olmazsa da kamu sermayesi konulacaktı.

 

Bilmem kaçıncı defa yapılan ‘Sarkozy-Merkel zirvesi’ sonunda gelen bilmem kaçıncı “Çözdük” sözü hiç de tatmin edici görünmüyordu. Çünkü en gerçekçi çözüm olarak görünse de AB’nin 26 Ekim ‘zirve ertesi zirvesindeki’ kararları, AB’nin yeni bir zaman satın alma manevrası olmaktan öteye gidemiyordu.

 
Yunanistan için bu son ‘kurtarma paketi’ ile borç rasyosu GSYH’nin yüzde 120’sinden daha iyi bir yere gelemeyecek. Ama bu bile ‘sıkı kemerle’ olabilecek.

   

İşte Yunanistan için 10 yıllık ‘sıkı kemer’ dönemi başlatan son kurtarma paketi, siyaseten de ‘sırat köprüsünde’ duruyordu. 

 
Politik satranç

  

Yunanistan Başbakanı Papandreu, politik bir manevra ile hem güven oylamasına gitmeye hem de bu kurtarma paketini referanduma götürme kararı aldı.

  

Birincisi, hükümet düşerse ‘daha iyiye götürecek’ kararı almak için başkalarının önünü açacak. Ama eğer muhalefetin ‘daha iyiyi’ yapma yeteneği ya da şansı yoksa güven oylamasıyla ‘ateşten topu’ muhalefetin kucağına bırakmak, muhalefeti köşeye kıstırmak demek olacak. Çünkü böyle bir dönemde kimse iktidarda olmak istemeyecektir.

 

Sosyalist PASOK hükümeti parlamentoda sadece 2 milletvekili fazlasıyla salt çoğunluğu sağlarken güvenoyunu kaybetmesi erken seçime yol açabilir. Bu durumda da şu soru akla gelecek; Yunanistan’da iktidar adayı muhalefetin ‘daha iyiyi’ yapma şansı var mı? Buna, eldeki tek alternatif gösterilerek yanıt verilebilir; euroyu terk etmek ve metazori borç konsolidasyonu! Bunların ise Yunanistan için bugünden daha iyi bir dünya yaratması muhtemel görünmüyor.

 

İkincisi, güvenoyunu geçecek Papandreu’nun, siyasetin dar sokaklarında sıkışmama düşüncesiyle olsa gerek, kurtarma ve kemer sıkma programını halkoyuna götürerek bu ‘prangadan’ kurtulma manevrası var. ‘Onay’ çıkarsa siyaseten Papandreu’yu güçlü kılar, ‘ret’ çıkarsa ‘daha kötüye’ gittiğinde “Ne yapalım, halk böyle istedi” denilerek çıkış sağlanacak. 


  
Alternatif: Eurodan çıkış

  
Sorun şurada, muhalefetin daha iyi bir formülü yok. Kolları sıvayacak iştahı da yok. Papandreu’nun bu ikili oylama çıkışı, dolaylı olarak da muhalefeti köşeye sıkıştırma manevrası olarak görülmeli. Kurtarma paketinin halkoylamasında reddedilmesi halinde de Yunanistan’ın geleceği yer, yukarıda alternatif olarak yazdığımız, eurodan çıkmak ve zorunlu borç erteleme/silme durumudur.
Yunanistan’ın eurodan çıkması, AB inisiyatifi dışında zorunlu bir borç silme ve ertelemeye gitmesi, en çok AB’nin devlerini (Almanya ve Fransa), onların bankalarını etkileyecek.

  

Yunan halkının “Euroya evet, kurtarmaya paketine hayır” biçiminde özetlenebilecek sonuçları olan kamuoyu yoklaması geçen cuma yapılmıştı. Kemer sıkma önlemleri ankete katılanlardan sadece üçte bir oranında onay alırken euroda kalma konusunda yüzde 72.5’lik bir destek ortaya çıkmıştı. Yunan halkının yüzde 54.2’si kurtarma paketinin halkoylamasına götürülmesi gerektiğini, yüzde 40’ı ise bu konuda kararın parlamentoda alınması gerektiğini söylüyordu.

  

İşte özetle “Hem euro içinde kalalım hem de kemer sıkmayalım” ağırlıklı bir tercihi gösteren bu anketin WSJ’de yayımlanmasından sonra, pazartesi günü Papandreu ikili oylamayı konuşmasında ilan ediverdi.
Yunanistan işte şimdi çok önemli bir karar verecek.
 

Uğur GÜRSES

Radikal Gazetesi

 

 
 
 
 
 
 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 2 Kasım 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, AB zirvesinde Yunanistan'a mali yardım paketi ile ilgili varılan anlaşmayı halk oylamasına götürmekte kararlı...

Kapat