Uğur Gürses: Yeni Bir Parasal Genişleme (QE2.5)

Fed’in elindeki tahvillerin vadesinin uzatılması seçeneğinin seslendirilmesi olası görünüyor.

 
Merkez Bankası dün herhangi bir değişiklik yapmadı. Çünkü ‘erken senaryo’ olarak adlandırdığı senaryo 10 günde çöpe gitti. Sermaye girişi bir tarafa çıkışı söz konusu. Banka dünkü açıklamasında şunu da itiraf ediyor; TL’deki değer kaybı, enflasyonu temmuz tahmininin de ötesine atacak. Yani enflasyon hedefi fazlasıyla tutmayacak. Kuru kim yukarı doğru taşıdı? Merkez Bankası’nın politikaları. Banka dün şunu söylüyor; ‘şimdi 2012’ye bakalım’.

 
Merkez Bankası’nın ne dediğinden çok ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalışanlar, artık bir enflasyon hedeflemesinin kalmadığını biliyorlar. Merkez Bankası dün karar almadıysa bu hafta sonu yapılacak olan bir başka toplantıdan ne çıkacağı ile ilgili olduğundadır. Çünkü banka artık ‘kur savaşı’ oynuyor.
 

Merkez Bankası’na koşa koşa faiz indirten senaryo özellikle Amerikan Merkez Bankası’ndan (Fed) gelecek ‘yeni bir parasal genişleme’ olasılığı idi. Ama hâlâ bu durum bir olasılık. Üçüncü bir parasal genişleme iktisatçılarca zayıf olasılık görüldüğü gibi, ikincisi gibi de olmayabilir. 

Jackson Hole toplantısı
 

Bu hafta sonu, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da küresel ekonominin kalbi ABD’de Wyoming’deki Jackson’s Hole adlı vadide atacak. Kansas Fed’in 1982’den bu yana her yıl düzenlediği sempozyuma, merkez bankacılar, bankacılar ve iktisatçılar katılacak. Yaz sıcağından kaçıp, bu serin yerde serinkanlı politikaları tartışacaklar. Fed’in yeni bir parasal miktar genişlemesine gitme düşüncesi olup olmadığı burada açığa çıkacak.
 

Geçen yıl yapılan Jackson Hole toplantıları öncesinde mayıs ayında, ABD ve AB’deki fiyat gelişimi deflasyon sınırında seyrediyordu. Bu satırlarda da yer almıştı. ABD’deki çekirdek enflasyon 44 yılın en düşüğüne gerilemişti. Yüzde 1’in altındaydı. İşte böyle bir süreç içinde, Fed Başkanı Ben Bernanke’nin Jackson Hole’daki sempozyumda ‘hangi durumda ne yapacaklarını’ açıkladığı konuşmasında yer alan politika seçenekleri şunlardı; 1. biraz daha tahvil alımı yapmak (Kasım ayında açıklayarak yaptı), 2. açıklamalardaki ‘faizin uzun süre düşük seviyede kalması’ söylemini değiştirmek (birkaç hafta önce açıklayarak yaptı), 3. bankaların Fed’den düşük faizle borçlanarak ama yine Fed’de tuttuğu paralara ödenen faizleri düşürmek.
 

QE2.5?

 
Üçüncü maddeyi yürürlüğe sokması, elindeki tahvilleri uzun vadeye kaydırması, enflasyon hedefini yükseltmesi ve bunu ilan etmesi gibi seçenekler hâlâ mevcut. Ancak üçüncü parasal miktar genişlemesi yolunda kasım ayında yaptığı gibi yeni bir tahvil alımı programına gitmesinin yararının olmayacağı açık. Çünkü bu konu tartışılırken “İkincinin ne yararı oldu?” sorusu soruluyor.

 
Geçen yıl Fed Başkanı Bernanke bu üç politika seçeneğinden bahsettiğinde, ABD’li iktisatçı ve eski merkez bankacı Alan Blinder, “İyi haber, Bernanke haklı. Kötü haber, Fed’in en güçlü cephanesini harcamış olması: Elde kalan zayıf araçlar” demişti.
 

Bugün Fed’in karşı karşıya kaldığı durum, uzun süreli bir durgunluk riski. Şimdi, resesyon yani ekonomik küçülmeye girmeden, ama çok çok düşük bir ekonomik büyüme ile uzun süre ekonominin durgunluk içinde seyretmesi riski söz konusu.

 
İkinci maddedeki ‘Fed’in politika faizini iki yıl boyunca sabit tutma garantisi’ henüz yeni alınan bir karar. Bu yüzden bir süre hem bu kararın etkisi hem de ekonomideki gidişatın izlenmesi olası. Ama politika seçeneği olarak, Bernanke tarafından Fed’in elindeki tahvillerin vadesinin uzatılması seçeneğinin seslendirilmesi, yüzde 2’ye gerileyen uzun vadeli tahvil faizlerinin de bir süre orada kalıcılığının sağlanması açısından olası görünüyor. Fed yeni bir miktar genişlemesini, eldeki tahvillerin vadesini uzatmak biçiminde yaparsa buna QE3 değil, QE2.5 denileceği anlaşılıyor.

Uğur GÜRSES

Radikal Gazetesi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Büyüme Gelecek 10 Yıl Çok Yavaş Olacak, Altın Alın

Marc Faber, merkez bankalarının yaptıkları acemilikler nedeniyle  ABD ve Avrupa’nın 10 yıllık bir yavaş büyüme dönemi ile karşı karşıya olduklarını...

Kapat