Uğur Gürses: Kaynak Türkiye’dir!

Listelere giren adayların çoğu da partilerinin hangi konuda ne dediğini fazla bilmiyor.  12 Haziran seçiminin ilk turu yapıldı;
yarışacak adaylar, parti liderleri ve onların seçtiği dar kadro tarafından seçildi. Seçmenler de 12 Haziran’daki ‘ikinci turda’ oylayacaklar. Yüzde 10 barajıyla da tahkim edilen bu ‘liderler yönetiminin’ seçtiği adaylar, partilerin seçim taahhütlerini içeren beyannamelerden daha heyecanla konuşuluyor ne yazık ki. Beyannameler de o dar kadrolarca, önemsenmeden olsa gerek, çalakalem temenniler manzumesi olarak hazırlanıyor. Listelere giren adayların çoğu da partilerinin hangi konuda ne dediğini fazla bilmiyor. Çünkü listeleri bu kadar çok konuşulan partilerin, henüz seçim beyannameleri açıklanmadı.

 
Seçim beyannamesini kamuoyuna açıklayan ilk parti MHP oldu. Partinin bu seçimdeki ana sloganı ‘2023’e Doğru Yükselen Ülke Türkiye Sözleşmesi’ olmuş.
 

2023 hedefi ‘güçlü ordu’
 

MHP, 2023’e dek uzanan üç dönemlik seçim dönemini içeren uzun vadeli bir bakış ortaya koymaya çalışmış. Ama baştan söyleyeyim; 2023 hedefleri tamamen gönülden geçen temenniler biçiminde.
Çünkü biraz da ‘her şey iyi olacak’ ya da ‘kervan yolda düzülür’ tarzıyla telaffuz edilen bu hedeflerin nasıl bir politika kurgusunda yaşam bulacağı, bunlara nasıl erişileceği belli değil.

 
2023’e doğru; yıllık ortalama en az yüzde 7 büyüme ve yıllık 700 bin yeni istihdamın sağlanacağı, bu dönemin sonunda GSYH’nin 2.1 trilyon dolara, kişi başına gelirin 25 bin dolara, ihracatın 400 milyar dolara, istihdamın da 31 milyon kişiye ulaşacağı bir tablo çiziliyor. 2023 tablosu böyle çizildikten sonra ilk söylenen sözün “Türk ordusu, dünyanın en güçlü ilk üç ordusundan biri olacaktır” olması, fazla söze gerek bırakmıyor.
 

2007 genel seçimlerindeki beyannamesinden olduğu gibi ‘kes-yapıştır’ biçiminde, neredeyse hiçbir değişiklik yapılmadan açıklanan ekonomi politikasıyla bu hedeflere ulaşılması zor.

 
Dünya değişti

 
2007’den 2011’e dünya değişti; gıda ve enerji fiyatlarında dalgalanma yaşandı, büyük bir küresel kriz yaşandı, Avrupa Birliği çatırdıyor, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da başkaldırı yükseliyor. Ama 2015’e uzanacak zaman dilimi için MHP’nin taahhüt ettiği ekonomi politikası, 2007 koşullarından kalma ve ‘nasıl’ sorusuna fazla yanıtı yok.

 
2007 beyannamesinde de temel sorun, felsefe olarak MHP’nin ekonomi politikasında merkeze kaymakla beraber, bazı temel konularda neyi nasıl yapacağını pek fazla söyleyememesi idi. Karbon kopya 2011 beyannamesinde de bu olduğu gibi devam ediyor.
Enflasyonda bir ‘boş vermişlik’ havası var; 2007’de yüzde 3’e çekme hedefi olan MHP’nin, 2011’de ‘yüzde 5’in altını’ hedeflediği görülüyor. Para politikasında yeni söz, Merkez Bankası’nın Ankara’da kalması taahhüdü.

 
İki yılda bir vergi affının rutine bindiği bir süreçte, partilerden ‘vergi aflarına son verilecek’ taahhüdü beklerken, MHP’den ilginç yeni bir taahhüt yer alıyor; “Vergisini zamanında düzenli ödeyen vatandaşlarımızın ödüllendirilmesi amacıyla vergi indirimi veya muafiyeti sağlayacak düzenlemeler yapılacaktır” deniliyor. Ama beyannamesine bakarsanız kayıt dışını azaltmak için niyet var!
Bir de “Vergi mükelleflerinin özel ya da resmi işleri ile ilgili belgelendirdikleri tüm harcamaların gider konusu yapılması sağlanacaktır” sözü veriliyor.

 
Sermayenin tabana yayılmasını hedeflediğini söyleyen MHP, sermaye piyasalarının gelişimi ile birlikte ‘yabancı yatırımcı etki ve kontrolünden kurtulmasını sağlayacak’ önlemler alacağını söylüyor. Peki, ya tasarruf açığımızı nasıl kapayacağız, ‘bıyıklı yabancılar tiyatrosuna’ ne olacak? Bunların yanıtı yok.
Şuna şüphem yok; seçimlerdeki listeler böyle hazırlanınca, “Nasılı boş ver, kaynak Türkiye’dir” diyenler çok olacaktır.

Uğur GÜRSES

Radikal Gazetesi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Net-Hata-Noksan : İn Midir Cin Midir?

2010 yılının ikinci yarısından itibaren 2011’e ilişkin daha net görüntünün de yardımıyla makroekonomik büyüklük tahminlerinin tekrar üzerinden geçtik. Kimini revize...

Kapat