Uğur Gürses: Kadın Parasını Erkek Harcamasını Gizliyor

Eşinizden sakladığınız paranız, hesabınız, cepte nakdiniz var mı?

 
Henüz bayram tatili havasından kurtulamayanlar için sıkıcı olacağını bildiğim türden bir ekonomi yazısı yazmak istemedim. Hele yaklaşan ekonomik durgunluktan, Avrupa’nın ‘zombi’ bankalarından falan hiç bahsetmeyeceğim. Ama bugün sorularla, ‘bombayı’ da evinizin tam içine yerleştirmekte kararlıyım! Özellikle de kentli okurların evine.
 

Konu, evli ya da birlikte yaşayanlar ya da ana-baba ve kardeşler, aile bireyleri ile birlikte yaşayanları ilgilendiriyor. Özetle bir çatı altında birlikte yaşayanları. Soru şu: Eşinizle herhangi bir nedenle anlaşmazlığa düşerseniz, boşanırsınız, herkes kendi yoluna gider. Peki, evli iken çiftlerden birinin yarattığı ama diğerinin haberinin olmadığı ortak bir parasal yükümlülük yaratılırsa boşanma ile birlikte yollar da ayrılabilir mi? Hayır, borçlar gittiğiniz yoldan sizi izler. Buna finansal sadakatsizlik deniliyor.
 

Ailede mali kural

  
Acaba bir çatı altında yaşayan ve çalışan bireyler gelirlerini nasıl kullanıyorlar? Üç ana kalemi kastediyorum; harcamalarına, tasarruflarına ve borçlanmalarına ne biçimde yön veriyorlar? Nasıl karar alıyorlar? Tamam, bir biçimde sessiz de olsa bir düzen tutturuluyor. Belki de en baştan şunu sormak gerekiyor; aileye giren gelirin harcanması ve tasarrufu konusunda taraflar arasında bir ‘ilke anlaşması’ var mı? Örneğin harcamalar ortak, tasarruflar ayrı mı yapılır? En can alıcı şu uç soruya geliyoruz: Hanede geliri olan bireylerin gelir, harcama, tasarruf ve borçlanmaları konusunda, aynı çatı altında yaşadıkları diğer bireylerin katılımı, bilgisi, onayı ve en önemlisi haberi oluyor mu? Benim bildiğim, Türkiye’de bu konularda henüz ayrıntılı bir araştırma yok. Ama örneklemeyi yine ABD’den yapmak istiyorum. Forbes ve NEFE’nin araştırması, ankete katılanların üçte birinin hane içindeki finansal durumla ilgili olarak birlikte yaşadıkları partnerlerine karşı yalan söylediklerini ya da gerçek durumu sakladıklarını gösteriyor.
  

Saklı masum harcamalar

 
Şu sorulara siz de yanıt arayın: Eşinizden sakladığınız paranız, bankada hesabınız ya da cebinizde nakdiniz var mı? Aynı çatı altında yaşadığınız aile bireylerinden, yaşamı paylaştığınız eşiniz ya da partnerinizden sakladığınız ufak tefek ya da büyük alışverişleriniz olur mu? Saklı harcamalarınıza ait faturalarınız olur mu? Maaşınızdaki artışı, aldığınız primleri saklar mısınız? Ya yaptığınız yatırımlar ya da borçlarınız? Onlar da bilinir mi? ABD’deki ankete katılıp parasal konularda eşlerinden sakladıkları faaliyetleri olduğunu söyleyenlerin yüzde 58’i nakit saklıyormuş. Yüzde 15’inin ise saklı banka hesabı varmış. Ufak tefek alışverişleri saklı olanlar yüzde 54, saklı büyük alışverişi olanlar ise yüzde 16. Gelirini saklayanlarla borcunu saklayanlar aynı oranda: Yüzde 11.
  

Kadınlar ve erkeklerin davranışı konusunda da istatistikler var; erkekler ufak tefek alışverişleri saklama eğilimindeyken (erkekler yüzde 59, kadınlar yüzde 44), kadınlar geliri saklama konusunda (kadınlar yüzde 23, erkekler yüzde 8) önde gidiyorlar. Kadınlar borçlanma konusunda da görece yüksek bir saklama davranışı sergilemiş. Kadınlar yüzde 38, erkekler yüzde 26!
“Bizde olmaz” diyorsanız ben de henüz bitmemiş tatil keyfinizi bozmadan bu bahsi kapatıyorum!

Uğur GÜRSES

Radikal Gazetesi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Goldman’dan Özel Müşterilere Tüyo: Ayı Pazarı Geliyor

Goldman Sachs stratejisti Alan Brazil’in sadece hedge fonlara gönderdiği özel yatırım tüyoları basına sızınca, Wall Street’de kıyâmet koptu.  Brazil, Avrupa...

Kapat