UBS’den İç Karartan Açıklamalar

Küresel krizlere ilişkin karamsar açıklamalarda bulunan İsviçre’nin en büyük bankası UBS AG, Avrupa’daki borç krizi ve zayıf ekonomik büyümeyle birlikte yatırımcıların önümüzdeki sene yine benzer sıkıntılar yaşayacağı tahmininde bulundu. UBS stratejistleri, “zayıf büyümeyle birlikte Avrupa’da süregelen borç krizi, piyasa istikrarı için tehdit oluşturuyor” dedi. UBS, önümüzdeki yıl için küresel ekonomik büyümede yavaşlama ve Avrupa’da resesyon öngörüyor.
 

Avrupa’da sanayi üretimi, sermaye ve tüketici mallarının öncülüğünde,  Eylül ayında son 2.5 yılın en sert düşüşünü kaydetti. Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi Ağustos’ta yüzde 1.4 büyümesinin ardından Eylül’de yüzde 2 düşüş kaydetti. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün 31 Ekim’de yaptığı açıklamaya göre G-20 ülkelerinin tamamının bu yıl yüzde 3.9; 2012′de ise yüzde 3.8 büyüme kaydetmesi bekleniyor. Euro Bölgesi ekonomisinin de 2011′de yüzde 1.6 ve 2012′de yüzde 0.3 büyüyeceği tahmin ediliyor. OECD’nin bir önceki tahminlerinde Euro Bölgesi büyümesi yüzde 2 olarak öngörülmüştü.

 
Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin de bu yıl yüzde 1.7 ve önümüzdeki yıl yüzde 1.8 büyüme kaydetmesi bekleniyor.  “2010 ve 2011′deki güçlü kazanç büyümelerine rağmen, şimdi 2012′de tek haneli büyüme rakamlarına gerileneceğini düşünüyoruz” diyen UBS stratejistleri, “GSYH büyümelerindeki yavaşlama ve sınırlı marj genişlemesi”ni gerekçe göstererek, kazançların düşeceğini söyledi.
  

– DOLAR YÜKSELİR –
  

UBS AG’ye göre, ABD’deki ekonomik büyümeyle birlikte Avrupa’daki borç krizinin doların gelecek yıl daha da güçlenmesine yol açabileceği tahmininde bulundu.
 

UBS, bugün yayınladığı döviz görünüm raporunda, “Euro Bölgesi’nde ülke risklerinin 2012 yılında derinleşmesi ile birlikte, piyasadaki dolar talebi de artacak” yorumunda bulundu. Bankanın Singapur’daki stratejistlerinden Mansoor Mohi-uddin, “Doların güvenli liman ya da rezerv para birimi konumunun çöktüğü yolundaki konuşmalar abartılı” dedi.
 

Rapora göre euro, 2012′nin sonu itibariyle 1.25 dolar seviyesine düşebilir. Avrupa ortak para birimi, Londra saati ile 07:36′da 1.3762 dolar seviyesinde seyrediyordu. Raporda, doların yen karşısında muhtemelen 80 yen seviyesine yükselebileceği tahmini yer aldı. Dolar bugün yen karşısında 77.07 yen seviyesinde seyrediyor. Raporda, ABD ekonomisinin 2011′de yüzde 1.8 ve 2012′de yüzde 2.3 büyüyeceği tahmininde bulunuldu. Avrupa ekonomisinin ise gelecek yılın ilk yarısında resesyona düşebileceği kaydedildi. UBS’e göre, İngiltere gelecek yıl yüzde 0.7 büyüyecek.
 

UBS, raporunda, “Fed muhtemelen üçüncü tur parasal gevşemeye gitmeyecek ve Avrupa Merkez Bankası faizleri daha da düşürecek” beklentisine yer verdi. Raporda, Norveç, İsveç, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’nın, ABD, İngiltere, Avrupa ya da Japonya’ya göre daha iyi mali duruma, bankacılık sektörüne ve büyüme görünümüne sahip olduğu vurgulandı. Raporda, döviz piyasasındaki “süper volatilitenin” gelecek yıl da devam edeceği tahmininde bulunuldu.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Teknikçiler Kararsız Temelciler Kararlı…

EUR/USD paritesi geride bıraktığımız haftalarda Euro bölgesi sorunlu ülkeleri için yapılan müdahalelerle toparlanmaya çalışırken bir yandan da teknik olarak düşüşlerine...

Kapat