TÜSİAD’dan 3 önemli uyarı

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetimandnbsp;Kurulu Başkanı Ümit Boyner, tek haneli enflasyon seviyesine dönüşün “bağımsız merkez bankacılığı”, “enflasyon hedeflemesi” ve “dalgalı döviz kuru” tercihleriyle elde edilebileceğini belirtti.

Boyner 2012 yılının ilk Görüş dergisinde küresel ekonomik durumu incelediği makalede enflasyonun neden arttığı sorusuna da yanıt aradı. Nobel Ekonomi ödülü sahibi Milton Friedman’ın “Enflasyon her zaman ve her yerde parasal bir olgudur” tespitini her zaman rehber olarak almakta fayda olduğunu belirten Boyner şunları yazdı:

PİYASALARDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

HİSSE FİYATLARINA ANLIK ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN…

“Bu durum şüphesiz ki şimdi de geçerli. Merkez Bankası’nın elde ettiği itibar, Türkiye ekonomisinin son 10 yılda gösterdiği başarının en önemli bileşenlerinden biri, düşük ve öngörülebilir enflasyon yatırım ortamının en önemli boyutunu oluşturmakta. Bu nedenle, yeniden tek haneli ve öngörülebilir enflasyon seviyesine dönüşü, yine aynı araçlar ile yani bağımsız merkez bankacılığı, enflasyon hedeflemesi ve dalgalı döviz kuru tercihleri ile elde edebiliriz, elbette ki, Orta Vadeli Program’ın kamu maliyesi hedeflerinin de harfiyen uygulanması varsayımı yapıyoruz.”

Bu çerçevede, 2012 yılı ve sonrasının arz yönlü politika tercihlerinin temel alınacağı dönemler olacağını belirten Boyner, “Kriz dönemi ve 2011 yılı tecrübelerinden elde edilen derslerin ışığında, 2012 yılını yüzde 2 ile 5 arasında dolaşan tahminlerin hangisinin gerçekleşeceği tahmininden önce, daha sonraki yıllarda ihtiyacımız olacak olan yüksek büyüme oranlarını, hangi arz yönlü tercihler ile elde edeceğimize ayırmak daha doğru olacaktır” dedi.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İsviçre Frangı

Toparlanma belirtileri Frank 6 aydır TL karşısında değer kaybederken dönüşe yaklaşmış olabilir mi? Sıkça izlediğimiz altı aylık ortalamadan aşırı negatif...

Kapat