TÜSİAD: AB, Vizeyi Çözsün, Gündem ‘Pozitif’e Dönüşsün

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, “Avrupa Birliği (AB) Türk halkının gündelik yaşamını ve iş hayatında verimliliği olumsuz etkileyen vize sorununu çözmeli” çağrısında bulundu.

 
İki temel şart bulunuyor

  
Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’nin Dostları grubunun düzenlediği “G20, AB ve Türkiye” konulu konferansta konuşan Boyner, şu değerlendirmeyi yaptı: “AB, Türkiye’deki reform sürecinin temel dinamiği. Katılım müzakerelerine ivme kazandırılması gerekiyor. AB Komisyonu’nun bu amaçla önerdiği pozitif gündem için vize sorununun çözülmesi ve AB’nin üçüncü ülkelerle imzalayacağı serbest ticaret anlaşmalarında Türkiye’nin mağdur edilmemesi 2 temel şart oldu.”

 
Bazı AB ülkelerinden iyi

 
Ümit Boyner, 2001 krizinden ders alan Türkiye’nin bugün bütçe açığı ve borç yükü gibi temel ekonomik göstergelerde birçok AB üyesinden iyi durumda olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 10’una yaklaşan cari açık risk kaynağı olmaya devam ediyor. Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme için mikro reformlarla yatırım ortamını iyileştirmesi inovasyon ve teknoloji üretimininde atılım yapması ve rekabeti güçlendirmesi gerekiyor. AB ve Türkiye ekonomileri birbirlerinin tamamlayıcısı. Küresel ekonomik dengeler değişirken AB’nin nasıl bir gelecek istediğine karar vermesini istiyoruz.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Babayiğit Cenevre’de

Türkiye ‘yerli otomobil’ heyecanını Cenevre’ye taşıdı. Tamamen Türk mühendislerinin tasarımı Karsan’ın V1 konsepti, ilk kez görücüye çıktı.   Türk otomotiv...

Kapat