Türkiye`yi eleştirenlere bak sen!

Faiz lobisinin tellallığını yapıp Türkiye`nin ekonomi politikalarını eleştiren Avrupalı ekonomistler de karavanacı çıktı. RBS 3.1 milyar dolar zarar açıklarken kâr rakamını Türkiye`nin kurtardığı UniCredit de görünümü düşürdü

Raporlarında faiz ve kriz lobisinin tellallığını yapan bankaların kendi bilançolarını bile idare edemedikleri ortaya çıktı. Geçtiğimiz hafta birçok banka teker teker tarihi zararlar açıkladı ve ekonomistlerinin tutarlılığı da iyiden iyiye sorgulanmaya başlandı.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Her fırsatta Türkiye`nin para politikalarını eleştiren ekonomist Tim Ash`in çalıştığı banka Royal Bank of Scotland, (RBS) 3.1 milyar dolar zarar açıkladı. Geçtiğimiz ay da 3 bin 500 kişiyi işten çıkaran banka 2008 mali krizinden de devlet yardımıyla kurtarılmıştı.

Bankanın küresel bankacılık alanında hizmet veren birimlerinin 3 yıl içinde yüzde 25 oranında küçültülmesi öngörülürken hisselerinin yüzde 83`ü hâlâ devletin kontrolünde. İngiltere`nin ikinci büyük bankası olan RBS`in 2010`daki zararı da 1 milyar doların üzerindeydi. Banka diğer yandan karlılığı artırmak ve içinde bulunduğu mali zorlukları aşmak için 2008`den bu yana 35 bin kişiyi işten çıkardı.

Türkiye hakkında olumsuz raporlarıyla tanınan bir diğer yatırım bankası Goldman Sachs da kârda 2010`a göre yüzde 47`lik bir azalış kaydetti. Bankanın gelirleri son çeyrekte yüzde 58 düşerken 1.01 milyar dolara geriledi. Vergi öncesi kârı ise 6.2 milyar dolar oldu.

YATIRIMCI NASIL GÜVENSİN?

Avrupa genelindeki birçok banka zarar etmesinin ardında Yunanistan ve diğer ülkelerin tahvilleri yatıyor. Kendi portföyünü iflas eden ülkeye yatıran bankaların birçoğunun da yatırımcı gözünde itibarı zedelendi. RBS bu nedenle yatırım bankacılığı faaliyetlerinde daralmaya gideceğini açıkladı. Yunanistan tahvilleri nedeniyle 2011`i büyük zararlarla kapatan bankalar arasında Fransız Credit Agricole 3.1 milyar euro, Commerzbank 800 milyon euro ve Denizbank`ın ana ortağı Dexia ise 11 milyar euro zararla kapattı.

KARI YAPI KREDİ GETİRİYOR AMA GÖRÜNÜMÜ DÜŞÜRÜYOR

Türkiye`de Yapı Kredi Bankası ortaklığı ile faaliyet gösteren UniCredit ise Türkiye`nin yatırım tavsiyesini aşağı çekti. Banka geçtiğimiz hafta yayınladığı raporunda, Türkiye için tavsiyesinde `ağırlığı `artı`dan `nötr`e indirdi. Buna karşılık Rusya`yı beğendiğini ifade eden UniCredit, bu ülke hisseleri için tavsiyesini `nötr`den` artıya çıkardı.

Türkiye makro ekonomisti Güldem Atabay`ın Merkez Bankası`nın faiz koridorunda yaptığı son indirimi ile 2012 için yüzde 4 büyüme hedefini daha ulaşılabilir hale getirdiğinin ifade edildiği raporda, Atabay`ın 2011`de GSYH`nın yüzde 10`u seviyesinde oluşan cari işlemler açığının 2012`de yüzde 8.0-8.5 seviyesine gerilemesini beklediği vurgulandı. Türk hisse senetlerinin yaşadıkları son ralli sonrası, tahvil faizlerinde dramatik bir yükseliş yurtiçi yatırımcıları hisselere yöneltmedikçe Türkiye için marjinal yatırımcılar bulmanın zor olacağı savunuldu.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dış borsalar neyin sancısını çekiyor?

Uluslararası piyasalar, petroldeki yükselişin büyümeye olumsuz etkisinden endişeleniyorUluslararası piyasalar, enerji maliyetlerindeki yükselişlerin ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişesini taşıyor. Asya hisse...

Kapat