Türkiye’nin Körfez’le Ticareti Artıyor

Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi 1. İş Forumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ev sahipliğinde, Körfez İşbirliği Konseyi Odaları Federasyonu (FGCCC) ve Türkiye Körfez İşbirliği Konseyi işbirliğinde, İstanbul’da yapılacak.
 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Suudi Arabistan, Oman’dan Türkiye’deki şirketlerle iş yapmak veya ortaklık kurmak isteyen 165 şirketin foruma katılım teyidi verdiğini belirterek, sayının 200′e ulaşacağını öngördü.
 

Hisarcıklıoğlu, forumda Türkiye ile bölge ülkeleri arasında işbirliği fırsatlarının ele alınacağına değinerek, forumda özellikle inşaat, enerji, ulaştırma, tarım, gıda ve finansal işbirliği konularına özel oturumlar düzenleneceğini söyledi.
 

Hisarcıklıoğlu, Avrupa’da ortaya çıkan ekonomik kriz ve bölgedeki diğer siyasi gelişmeler nedeniyle, Türkiye’nin özellikle batıdaki ihracat pazarlarının yanı sıra yeni pazarlara açılması gerektiği göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret ederek, Türkiye ve Körfez ülkeleri arasındaki mevcut ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi ve çeşitlendirilmesi, bölgedeki iş imkanlarının işadamları tarafından değerlendirilmesi ve potansiyel yatırım imkanlarının tespit edilmesi bakımından, TOBB tarafından FGCCC ile işbirliğine ve iş forumuna özel önem verildiğini ifade etti.

 
Türkiye’nin Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ile ticaret hacmi 2000 yılında 2 milyar dolar iken, 2011 yılında ortalama 5 kat artarak 10 milyar dolara ulaştığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, şu bilgileri verdi:
 

“Körfez ülkelerinin petrol dışı üretime yönelmeleri, bu ülkelerin pazarlarındaki yüksek satın alma gücü ve coğrafi yakınlık, ülkemiz için ciddi işbirliği ve yatırım fırsatları sağlamaktadır. Bu çerçevede, düzenlenecek İş Forumu’na Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinden bakanlar, üst düzey yöneticiler ve iş dünyası temsilcilerinin katılımları beklenmektedir.
 

Ayrıca, Türk iş dünyasının da geniş kapsamlı katılımı sağlanacak ve ikili iş görüşmeleri düzenlenecektir. Forum kapsamında, Türkiye ve KİK üye ülkeleri arasındaki yatırım potansiyelinin ve bölge içi ticaretin geliştirilmesi konuları ele alınacaktır. Ayrıca kadın girişimciliği, ulaştırma, bankacılık, enerji, tarım ve gıda, altyapı/inşaat ve KOBİ’lerin geliştirilmesi konularını kapsayan eşzamanlı panel oturumlar düzenlenecektir.”

 
Bu arada, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın da bulunacağı etkinliğe Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması bekleniyor.

 
AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
S&P: Avro Bölgesi Ilımlı Resesyondan Çıkacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Avro Bölgesi’nin bu yıl kademeli olarak ılımlı resesyondan çıkmasının beklendiğini bildirdi.             S&P’nin...

Kapat