Türkiye`den 4.6 milyar $ istiyor

Tahkim davalarını kaybeden Uzanlar şimdi de Ürdün dolandırıcısı olarak bilinen Masoud`a sarıldı. Türkiye`den 4.6 milyar dolar ve faiz istiyor

Tarihi dolandırıcılığa imza atan ancak Türkiye aleyhine açtığı 235 milyar dolarlık 5 uluslararası tahkim davasını kaybederek iyice köşeye sıkışan Uzan ailesi bu kez Ürdün dolandırıcısı ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu`nun (TMSF) kapısına geldi.

Ürdünlü Masoud şirketi, Vodafone`a satılan Telsim`de yüzde 67 hisseye sahip olduğunu iddia ederek Türkiye`den `4.6 milyar dolar ve faiz` talebinde bulundu. Şirket, Volterra Fietta hukuk bürosu imzasıyla TMSF`ye gönderdiği mektupta Dava açmadan masaya oturalım dedi.

TMSF: DİKKATE ALMAYIN

Başbakanlık`a yazı gönderen TMSF, Uzan ailesinin daha önce Telsim`de yine Ürdün vatandaşı Hollanda asıllı Saba Fakes davasında benzer girişimde bulunarak, 19 milyar dolar talep ettiğini ancak davayı kaybettiğini hatırlattı. TMSF, Tüm durumlar, Masoud şirketinin iddialarının, Saba Fakes gibi mesnetsiz ve arkasında Uzanlar`ın olduğunu ortaya koymaktadır ifadelerine yer verdi.

İYİ NİYETLE ÇÖZÜLEMEZDavayı açan Masoud şirketinin hissedarı Nasser Masoud`un Tobacco davası olarak bilinen Ürdün`ün en büyük dolandırıcılık davasında ceza aldığının altı çizildi. Bu nedenlerle Masoud şirketinin ihtilafın iyi niyetle çözülmesi teklifine itibar edilmemesi düşünülmektedir denildi. TMSF`nin son faaliyet raporuna göre İmar Bankası nedeniyle Uzanlar`ın TMSF`ye borcu 8 milyar 492 milyon TL. Davaların faizi ile Uzanlar`ın devlete borcu 30 milyon doları aştı.

SABAH

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Herşey Aynı. Gerisi Kısa Vadeli Hezeyan.

Önceki gün Bernanke’nin parasal genişleme veren sözleri ve Almanya’dan gelen olumlu ekonomik verilerin etkisiyle düne yükselerek başlayan piyasalar, günün sonuna...

Kapat