Türkiye stratejik ortağımız

2016 ekonomi programını hazırlayan Türkmenistan`ın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, bu planda Türkiye`ye stratejik ortak olarak baktıklarını söyledi

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türk-Türkmen İş Forumu`na katıldı.

Berdimuhamedov, burada yaptığı konuşmada 2016 ekonomi programlarının bakanlar kurulunca kabul edildiğini ve Türkiye`nin de burada ikili işbirliği yapılacak ülkelerin başında geldiğini söyledi. Ekonomide yapacak işlerimiz var. Yeni şehirler, tesisler açılacak diyen Berdimuhammedov, Türkmenistan`ın 100`den fazla ülke ile ticaret yaptığını ancak stratejik ortaklarının Türkiye olduğunu belirtti.

`KARDEŞLERİMİZİ BEKLİYORUM`

Berdimuhamedov, gerek ekonomik gerek politik ve kültürel alanlarda iki ülkenin işbirliğinin arttığına vurgu yaptı.

İhracatla ithalatın, nicelik ve nitelik açısından da gelişmesini beklediğine dikkat çeken konuk başkan, şöyle devam etti: Dünya standartlarında çalıştığınızı belirtmek istiyorum. İki ülkenin muazzam potansiyeli nedeniyle İş Konseyi`ne de büyük görevler düşüyor. Yüksek teknoloji telekomünikasyon haberleşme sistemlerini kullanmada ve enerjide temiz ürünler üretme konusunda işbirlikleri yapabiliriz. Ülkemizin güneyinde 26.2 trilyon metreküplük gaz bulundu. Elektrik santralleri yapılıyor. Bunlar yapıldığında Afganistan`a yaptığımız elektrik ihracatını üç dört kat artıracağız. İlgi duyan Türk kardeşlerimizi yüksek teknoloji ürünlerini beraber üretmeye davet ediyorum.

İŞADAMLARINI İYİ TANIYOR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Türk-Türkmen İş Forumu`nda yaptığı konuşmada Ankara`da verilen akşam yemeğinde Gurbanguli Berdimuhamedov`un birçok Türk işadamını kendisinden de iyi tanıdığına şahit olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, Neredeyse hepinizin hatırınızı sordu, `Ne yapıyorsun` dedi, isminizle hitap etti dedi.

PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜ İÇİN TALİMAT VERDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yoğun ekonomik işbirliği ve ilişkiler olunca bazı problemlerin yaşanmasının doğal olduğunu belirtti. Gül, Çok yoğun işbirliği olunca bazı problemlerin olması da kaçınılmazdır. Değerli Cumhurbaşkanı ile bu konularda konuştuk. Kendisi gayet alicenap bir şekilde hareket ederek, bunların çözümü için talimatlar vermiştir dedi.

`ÜLKENİZ DÜNYANIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR`

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan`dan Hindistan`a, Çin`e boru hatlarının yapıldığını görmek, bizi mutlu ediyor dedi. Türkmenistan`ın bu şekilde dünyanın da dikkatini çektiğini söyleyen Gül, şöyle devam etti: İnanıyorum ki aynı şekilde kuzeye, batıya ve güneye de günü geldiğinde kollar olacaktır. Enerji, gaz konusunda Türkmenistan bütün dünyada dikkatle takip ediliyor. Bunların Türkmen halkının refahını artırması ve devleti güçlendirmesi gerekiyor. Bütün bu konularda da aramızdaki en güzel işbirliği potansiyelleri vardır.

`AHMET ÇALIK ÇOK BÜYÜK İŞLER YAPTI`Türkmenistan`da faaliyet gösteren Türk firmalarını da tanıtan Berdimuhamedov, İnşaat alanında Ahmet Çalık çok işler yaptı. Uluslararası bir insan. Tekstil, enerji ve inşaat işleri yaptı. Şükranlarımızı belirtmek istiyoruz dedi. Berdimuhamedov, Türkmenistan`da iş yapan firmaların boş durmadıklarını ve kendilerine her yıl iş fırsatı verildiğini söyledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Mart ayında bu hisselere dikkat!

Eti Yatırım Araştırma Bölümü; piyasalardaki gelişmelere ve olası hisse hareketlerine karşı, Mart ayına ilişkin hisse önerileri ve aylık strateji raporunu...

Kapat