`Türkiye not artımına yakın`

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’yeandnbsp;ilişkin değerlendirme notunda, “Türkiye’nin ekonomik gücü, benzer not seviyesindeki ülkelere göre ılımlı ve daha yüksek.

Dış dengesizliklere rağmen ülkenin büyümesini sağlayacak bütçe ve para politikalarına devam edilmesi durumunda not artırımını düşünebiliriz” açıklamasını yaptı.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Moody’s’in açıklaması, hafta başında Standartandamp;Poors’un (Sandamp;P) Türkiye’nin esnek ihracat olanaklarına dikkat çekilerek, verdiği not artırımı sinyalinin ardından gelen ikinci olumlu mesaj oldu.

Kişi başı gelir arttı

Açıklamanın Türkiye’nin ‘Ba2’ olan uzun vadeli kredi notunda bir değişiklik anlamına gelmediğini belirten Moody’s değerlendirme notunda şunlara dikkat çekildi: “Türkiye’nin mevcut kredi notu, ülkenin kamu finansmanının küresel kriz sırasında gösterdiği direnci yansıtıyor. Geniş ölçekli ve çeşitlilik gösteren ekonomisiyle ve bunların ark planında yatan dinamizmiyle Türkiye’de kişi başına gelir seviyesi de benzer ülkelerin üzerine çıktı.”

Global entegrasyon

Türkiye’nin küresel ekonomiye olan entegrasyonun arttığına dikkat çeken Moody’s, şöyle devam etti: “Türkiye küresel kriz sürecinde ekonomik, finansal ve politik kırılganlıklara karşı direncini ciddi şekilde artırdı. Ülkenin finansal gücü son 10 yılda istikrarlı bir şekilde gelişme gösterdi. Bu iyileşmeyi borcun milli gelire oranı ve borç ödeme gücü gibi ekonomik parametrelerden de anlamak mümkün.

Büyüme sürecek

Türkiye güçlü ekonomik büyümesini büyük ihtimalle önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğini gösterdi. Küresel ekonomideki bazı zorluklar ve yavaşlamanın Türkiye’nin kırılganlığını artırması olasılığı önemini koruyor.”

Dış dengesizlikler

Moody’s, kredi notunun yükselmesi için Türkiye’nin iç ve dış dengesizliklerde büyümeyi tersine çevirecek ihtiyatlı mali ve parasal politikalar izlemesi gerektiğini ifade ederek, “Ödemeler dengesindeki şoklara karşı direncini geliştirecek döviz rezervleri gibi tamponlarını artırması da kredi notu üzerinde pozitif etki yapacaktır.

Aşağı yönlü baskı

Türkiye’nin iç ve dış dengesizliklerinin yüksek seviyede kalmayı sürdürmesi halinde ise ‘pozitif’ kredi not görünümü ve mevcut kredi notu üzerinde daha fazla aşığı yönlü baskı oluşabilir” ifadelerini kullandı.

Ekonomi siyasi tartışmalara rağmen sağlam

SON 10 yılda yılda Türkiye’nin ekonomik, finansal ve politik açıdan dayanıklılığı ciddi ölçüde artrdığının kaydeden Moody’s şunları belirtti: “Bunu ülkedeki laiklik tartışmalarına rağmen finansal piyasaların performansından da görmek mümkün. Ancak yine de bazı alanlarda Türkiye’deki siyasi tartışmalara ilişkin kırılganlıklar sürüyor. Ayrıca cari açık konusu son 18 ayda her kesim tarafından daha sık dile getirilmeye başlandı. Bütün bunlar ülkenin not artırımı için şüpheye yaratan etkenler.”

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lider Forex​: EUR/USD’da Haftalık Kapanış Çok Önemli…

EUR/USD ANALİZ   İspanya’nın yeni Başbakan Mariano Rajoy’un önceden”çok sıkı” olacağını belirterek uyardığı ve 1978′den bu yana ülkeningördüğü en sıkı...

Kapat