Türkiye, Çin İle Değişim Swap Anlaşması İmzaladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping’in  huzurlarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Çin Merkez Bankası (PBC) arasında, 21 Şubat 2012 tarihinde  Ankara’da düzenlenen bir törenle, ikili bir Para Takas (Swap) Anlaşması (PTA) imzalandı.     
 

Söz konusu ikili PTA 3 milyar Türk lirası (10 milyar Çin yuanı)  tutarında olup, Türk lirası ve Çin yuanı üzerinden imzalandı.  Anlaşmanın süresi 3 yıl olarak belirlenirken, PTA’nın temel hedefinin,  iki ülkenin yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti  kolaylaştır olduğu ve anlaşmanın iki tarafın karşılıklı mutabakatı ile  uzatılabileceği bildirildi.
 

Konu hakkında Merkez Bankası’ndan yapılan duyuru şöyle:

 
“Söz konusu ikili Para Takas Anlaşması (PTA) 3 milyar Türk lirası (10 milyar Çin yuanı) tutarında olup, Türk lirası ve Çin yuanı üzerinden imzalanmıştır. Anlaşmanın süresi 3 yıldır. PTA’nın temel hedefi, iki ülkenin yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmaktır. Anlaşma iki tarafın karşılıklı mutabakatı ile uzatılabilecektir.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD Bant Hareketine Devam Etmektedir…

EUR/USD ANALİZ Brüksel'de Yunanistan'ı önümüzdeki ayki tahvil itfasının öncesinde temerrütten kurtarmanın yollarını Avrupa Merkez Bankası'nın(ECB) kredilerinin, Euro Bölgesi ekonomisindeki durgunluğa...

Kapat