Türkiye Avrasya’nın Kaplanı

ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal da, “Türkiye’nin zaferi. Peki kutlama partisi nerede” sözlerini başlığa çıkarttığı haberinde “Resmi oldu: Türkiye şimdi en hızlı büyüyen G-20 ekonomisidir” diye yazdı.
 

Son verilerin “Avrasya kaplanı”nın yüzde 11 büyüyerek, Çin ve Arjantin’i geri bıraktığını, ekonomistlerin beklentilerini paramparça ettiğini belirten gazete, “O halde, piyasalar, Türkiye’nin başarısı için Rakıyı açıp kadeh tokuşturmalı. Doğru mu? Hayır, yanlış” ifadelerini kullandı.
 

Gazete ”Dün açıklanan büyüme hızı rakamlarının, Türkiye’nin Ortadoğu’daki ve Avrupa’daki komşuları siyasi çalkantılarla ve ekonomiyi kurtarma planlarıyla boğuşurken, pazarın tahminlerini yendiğini” yazdı.
 

Haberde Türkiye’nin sıcak ekonomisinin pek çok komşu Avrupa Birliği ülkesiyle, özellikle de Yunanistan’la tezat teşkil ettiği, geçen hafta Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun, ekonomik krizle mücadelede Türkiye’yi örnek göstererek ”Komşularımız Türklerin yaptığını biz neden yapamayalım” dediği anımsatıldı. Hızlı ekonomik büyümenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimleri yeniden kazanmasına neden olduğu, bölgenin yükselen siyasi ve ekonomik gücün lideri olarak Erdoğan’ın konumunu daha da güçlendirdiği belirtildi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ata Yatırım: Yukarı Yön Sınırlı

İMKB endeksi günün ilk yarısını; 63083 endekste; 185 puan ekside kapattı. İşlem hacmi de; 709.000.000tl olurken, en çok işlem gören...

Kapat