Türkiye’nin Ticareti Dünyadan Hızlı Büyüyecek

HSBC’nin 36 ülke ve 10 sektörü kapsayan Dış Ticaret Bağlantıları Raporu’na göre, 2025 yılına kadar dünya ticaretinin yüzde 73 artması bekleniyor.Türkiye’nin ise söz konusu dönemde dış ticaret hacminin yüzde 109 oranında büyüyeceği belirtiliyor.
 

Küresel, bölgesel ve ülke bazında ihracat, ithalat ve toplam ticaret büyüme rakamlarını ele alarak, gelecek 5, 10 ve 15 yıla ilişkin öngörülerin yer aldığı rapora göre, bugün 27,2 trilyon dolar olan dünya mal ticaret hacminin 2025′te 48,5 trilyon dolara ulaşması öngörülüyor. Araştırmaya göre, bu artışa ulaşmak için dünya çapında şirketlerin ticaret faaliyetlerini 2011-2025 arasında yıllık ortalama yüzde 4,1 artıracağı tahmin ediliyor.
  

Türkiye, 2011-2025 yılları arasında en hızlı büyüyen ihracatçılar arasında görülürken, Çin, Mısır, Avustralya, Endonezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Rusya, Tayland ve Çek Cumhuriyeti de hızlı ihracatçı ülkeler arasında yer alıyor. Rapor, ayrıca 2025 yılında Türkiye’nin beklenen yeni dış ticaret pazarları olarak Vietnam, Çin ve Hindistan’ı sıralıyor. 
 

HSBC Grubu’nun 6 binin üzerinde ihracatçı ve ithalatçı firmanın katılımıyla gerçekleştirilen Güven Endeksi Raporu’na göre ise yılın ilk yarısında 122 endeks değeri ile Avrupa’daki en yüksek güven endeksi değerine sahip ülke olarak öne çıkan Türkiye, ikinci yarıda 115 endeks değeri ile bu konumunu korudu. 6 bin firmanın yüzde 15′i küresel ticarette daralma yaşanacağına inanıyor. 
  

Ekonomide soğuma değil, donma var

 
HSBC Genel Müdür Yardımcısı Virma Sökmen, dünyada gelişmiş ülkelerde çok ciddi sıkıntıların devam ettiğini belirterek, “Artık soğuma değil, bir donmadan söz edebiliriz. Özellikle Avrupa’ya baktığımızda çok tarihî günler yaşanıyor. Siyasî açıdan da çok ciddi gerginliklerin, sıkıntıların yaşandığını takip ediyoruz.” dedi. Dünyada özellikle gelişmiş ülkelerde büyüme beklentilerinin olumsuz olduğunun altını çizen Sökmen, sadece pompalanmış büyümelerin de çok fazla istenmediği yeni bir dünya düzeniyle karşı karşıya olunduğunu söyledi.    (Zaman)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Banka İsi..

Avrupa Birligi maliye bakanlari zirvesine iliskin olumlu beklentiler risk algilamalarini olumlu etkilerken, global piyasalarda dun yasanan yukselis egiliminin arkasindaki temel...

Kapat