Türkiye’nin Schengen İsyanı AB’de Ses Getirdi

AB Komiseri, vize kolaylığı için 3 adım atacaklarını söyledi.Türkiye’nin, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Türk vatandaşlarına uyguladığı “Schengen vizesi” isyanı karşılık buldu.

  
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile görüşen AB İçişleri Komiseri Cecila Malmström, Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen “Türkiye-AB Vize İlişkileri” konulu toplantıda Türkiye’ye vize kolaylığı sinyali verdi. Malmström, vize kolaylığı anlamına gelen adımlar atılabileceğini söyledi. Malmström’ün sözünü ettiği kolaylıklar 3 başlıkta toplandı.
 

UZUN SÜRELİ VİZE: Türk vatandaşlarına daha uzun süreli vize verilmesi ve bu süreler içerisinde çoklu giriş imkanı tanınmasının önündeki engeller kaldırılacak. 

  
HARÇLARDA İNDİRİM: Vize başvurularında alınan harçların miktarı düşürülecek ve istenen evraklarda da azalmaya ve ülkeler arasında uyumlaştırılmaya gidilecek. Öğrenci, araştırmacı, sporcu ve işadamı gibi belli kategorilerde ek kolaylıklar sağlanacak. 

 
VİZE BAŞVURU NOKTALARI: AB ülkeleri, Türkiye’de örneğin Antalya, Diyarbakır veya Konya gibi illerde daha fazla vize başvuru noktaları açmalarını isteyebilecek. 
 

SES GETİRDİ: Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Türk vatandaşlarına uygulanan Schengen vizesi konusunda düzenlenecek özel oturuma katılmak üzere Strasbourg’a giden Egemen Bağış’ın “Vize sorunu işkence boyutuna vardı” çıkışı ses getirdi. Uçak yolculuğu sırasında gazetecilere, Strasbourg’da ise dünyaya mesajlar veren Bağış, vize uygulamasındaki yanlışlıklara dikkat çekti. Malmström’ün açıklamalarının ardından bir değerlendirme yapan Bakan Bağış, “İlk kez vize liberalizasyonu konusunda tünelin ucundaki ışığı gördüm” dedi.  (Sabah)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ata Yatırım: 61000′e Doğru Hareket Devam Edebilir

İMKB endeksi günün ilk seansını; 60006 endekste, 1017 puan artıda kapattı. İşlem hacmi de; 1.279.000.000tl olarak gerçekleşti. En çok işlem...

Kapat