Türkiye’nin Kredi Notu Seviyesine İyimser Bakıyoruz

Çinli Dagong, Türkiye’nin makro ekonomik performansının iyi  olduğunu açıkladı. Dagong Başkanı Guan Jianzhong, “Yeniden gözden  geçirdiğimiz Türkiye’nin kredi notu seviyesine iyimser bakıyoruz”  diyerek not artırımı sinyali verdi.
  

Küresel ekonominin ikinci bir dip yaşayıp yaşamayacağının  kestirilmeye çalışıldığı bir dönemde Çin’in uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Dagong’un Başkanı Guan Jianzhong Sabah’a  konuştu.
  

Guan, Euro Bölgesi’ndeki krizden, ABD’deki temerrüt riskine,  reyting şirketlerinin hatalarından, Türkiye’nin notuna kadar gündemdeki konuları SABAH’a değerlendirdi. Guan söze, küresel  ekonomideki tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin 2001 krizinden bu  yana ekonomisinde yapısal düzenleme ve istikrar programlarını başarılı  şekilde uyguladığını söyleyerek başladı. Kredi notu seviyesini yeniden  gözden geçirdikleri Türkiye’ye yönelik olası bir not artırımı için  olumlu sinyaller veren Guan, “Dagong, Türkiye’nin kredi notu  seviyesini gözden geçiriyor. Yeni not sonuçlarını ay sonunda bitirip  yayınlamayı planlıyoruz. Analistlerimiz, Türkiye’nin kredi notu  seviyesine iyimser bakıyor” diye konuştu.

  
Türkiye’nin enflasyonu  etkili bir biçimde kontrol altına aldığını belirten Guan, ülkenin  hızlı bir ekonomik büyüme gerçekleştirdiğinin altını çizdi. Guan,  dünyayı etkisi altına alan küresel kriz sürecini Türkiye’nin kısa  sürede atlattığını söyledi. “Dagong olarak, Türkiye’nin makro ekonomik  performansının iyi olduğunu düşünüyoruz” diyen Guan, şöyle konuştu:  ”Türk ekonomisinde hâlâ bazı yapısal sorunlar bulunsa da ekonomik  büyümenin kısa ve orta vadede ümit verici olduğuna inanıyoruz.” Türk  ekonomisindeki gelişmenin sürmesi ve ölçülü mali politikanın  iyileşmesi ile ülkenin açık ve borç oranlarının daha da düşeceğine  inandıklarını kaydeden Guan, bunun daha sağlam bir mali pozisyon  sağlanacağı anlamına geldiğini söyledi. Türkiye’nin uyguladığı mali  politika ile giderlerini kontrol altına alırken, bütçesinin fazla  vermeye başladığını hatırlatan Guan, “Uygulanan doğru politika,  Türkiye’nin mali pozisyonunu güçlendirdi” dedi.
 

DAGONG olarak ABD’nin notunu en son 3 Ağustos’ta düşürdüklerini  hatırlatan Guan, “Bundan sonraki kredi notu, ABD hükümetinin borç  ödeme gücündeki değişime bağlı. Şu an varolan analizlerimizden yola  çıkarak ABD’nin borç ödeme konusunda temerrüt riski artıyor” dedi.  Guan, ABD ile ilgili en büyük endişelerinin üçüncü bir parasal gevşeme  politikasına devam edilip edilmemesi olduğunu belirtti. Böyle bir  adımın temelde ABD ekonomisindeki sorunları çözmeyeceği uyarısında  bulunan Guan, “Tam tersine ABD ekonomisini çöküş anlamında uçumun  kenarına itecek. Bu söylediğim şey de abartı değil” dedi. (Sabah)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Endeksler (Cem Şengezer)

Kayıplarımızın devam etmesi gerektiği şeklinde ilgili son yazıyı bitirmiştik. Yetmeyecekti ve ekledik: Dow Jones ile fark açılmalıydı. İki koşul da...

Kapat