Turkish Yatırım’dan Günden Kalanlar

Dün Euro Bölgesi imalat, hizmet ve bileşik PMI verilerinin 50 düzeyinin altında açıklanarak daralma işareti olarak algılanmasının ve Yunanistan’a dair süren endişelerin etkisiyle kar satışlarıyla karşılaşan Avrupa borsaları güne hafif değer kaybıyla başladı. Daha sonra Almanya’da açıklanan Şubat ayı iş dünyası güven endeksinin beklentilerin üzerinde açıklanarak son 7 ayın zirvesine çıkmasıyla Avrupa borsaları değer kazandı ancak akabinde AB Komisyonu’nun Euro bölgesi ve üye ülkeler için büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi borsaların eksiye dönmesine neden oldu, IIF’in de Şubat ayı Global Ekonomik Monitör raporunda Yunanistan’ın borç sorununun önemli bir zorluk olmaya devam ettiğini ve Portekiz ile İtalya’nın risk altında olduğunu açıklaması da olumsuz algılandı.

 

Yurtiçinde bugün Şubat ayı TCMB Kapasite Kullanım Oranı ile Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı. Reel kesim güven endeksi Şubat ayında 107,3 puan (önceki 101,8) oldu, kapasite kullanım oranı ise önceki ayki %74,7 seviyesinden %72,9 seviyesine geriledi. Reel kesim güven endeksi ise Şubat ayında 107,3 değerine çıkarken, alt kalemlerde üretim hacminde azalma görülmesi dikkat çekiciydi. KKO’deki gerileme ve reel kesim güven endeksinin üretim hacminde gördüğümüz gerileme ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya işaret etmektedir.

 

İMKB-100 endeksi güne %0,06 artışla 60.895 puan düzeyinden başladı. PMI verilerinin yarattığı resesyon endişeleri, AB komisyonun büyüme beklentilerini geri çekmesi, ve Morgan Stanley’in İsrail ve İran arasındaki gerilim ile Yunanistan borç krizinin yarattığı riskleri öne sürerek Orta Doğu ve Afrika portföyü içinde Türk hisse senetlerinin ağırlığını azalt tavsiyesi ile IMKB-100 endeksinin 61,700 direncini aşmakta zorlanması birleşince IMKB’de yurtdışındaki kar realizasyonlarına katıldı ve günü %1,96düşüşle  59.666 puan Seviyesinden kapattı.

EURUSD paritesi gün içinde 1,33 seviyesine kadar yükseliş kaydetti, Almanya’da son 4 aydır yükselen IFO Güven endeksinin Temmuz 2011’den bu yana en yüksek seviyeyi görmesinden sonra parite yükselmeye devam ederek, gün içinde en yüksek 1,3343 seviyesini test etti ve yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Daha sonra AB Komisyonunun büyüme tahmini revizyonları paritenin yeniden 1,33 seviyesinin altına sarkmasına neden oldu, piyasa kapanışı itibariyle parite 1,3297 seviyesinden işlem görüyordu.

Dolar/TL ise 1,7609 düzeyini test ettikten sonra 1,75 seviyelerine gerilediyse de yeniden 1,76 seviyesinin üzerine çıkarak gün içinde en yüksek 1,7669 seviyesini test etti.

Altında ise zayıf PMI’lar gevşek para politikalarının devamına işaret ettiğinden yükselişine devam etti ve 1,781 usd/ons’a kadar yükseliş kaydetti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ford Otosan – Endeks Üstünde Performans

4Ç net karı beklentiler paralelinde; VAFÖK beklenenden düşük  Ford Otosan 4. çeyrek net karı yıllık bazda %20 azalarak 156 mn...

Kapat