Turkish Yatırım: Yaparım Bilirsin

FED iki günlük toplantısının ardından QE3’ün yine ve daima masada olduğunu gerektiğinde daha fazlasını yapmaya hazır olduğunu yenilerken, ülke ekonomisinin ihtiyaç duyması halinde Fed’in yeni bir tur parasal genişlemeye giderek borçlanma maliyetlerini aşağı çekme olasılığına açık kapı bıraktı. Fakat üçüncü tur parasal genişlemenin gerekip gerekmediği konusunda bir görüş bildirmedi.  

 
FED ekonomik büyümenin görünümüne ilişkin tahminlerini %2,2-%2,7 seviyesinden %2,4-%2,9 bandına çekerken, enflasyon beklentisini de petrol ve benzin fiyatlarındaki artışın enflasyonda geçici bir yükseliş sağlamasının beklendiğini açıklayarak %1,4-1,8’den %1,9-2’ye çıkarırken, İstihdam’da toparlanma görülmesine karşın halen yüksek olduğuna işaret ettikten sonra, Avrupa’dan kaynaklanan riskler de halen sürüyor kısa vadeli faiz oranlarını en az 2014 sonuna kadar sıfıra yakın tutmaya devam edeceğini bir kez daha vurguladı.  
 

Bugünün gündeminde ise TCMB’nin 2.enflasyon raporu var. Saaat 10’da açıklanacak raporda geçen ayki enerji zamlarından sonra enflasyon beklentisinde 50 puanlık revizyon beklentisi, Başkan Başcının TÜFE’yi revize etmek yerine daha sıkı parasal tedbirler alabileceğine yönelik IMF toplantılarında yaptığı konuşma sonrası azaldı. Diğer taraftan ise ek parasal sıkılaştırma tedbirli beklentisi nedeniyle Londra kaynaklı satışlarda görüldü ve bu da dolar/TL kurunun 50 günlük ağırlıklı ortalamasının bile altına sarkmasına neden oldu. Bu aynı zamanda döviz sepetinin de 2,07’nin altına gerilemesine neden oldu. Daha önce belirtiğimiz gibi istisnai gün sayısının artması anlamına gelen bu beklenti IMKB’yi olumsuz etkiler, fonlama maliyetinin artması Bankacılık sektörünü etkiler, Bankacılık IMKB’yi etkiler bizde 61,250 seviyesini geçmekte çok çok zorlanırız.  
 

Teknik olarak baktığımızda ise Kısa vadeli göstergelerin alım sinyali vermesine karşın, 60,250-60,750 direnç bölgesinde bulunan hareketli ortalamalar içinde bulunduğumuz ortamda bu seviyelerin kırılmasını engellemeye devam ediyor. 59,200 seviyemiz ise stop-loss. Bu seviyenin kırılması endeksin yeni band aralığının 57,200 – 59,200 olmasına neden olacaktır.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Bol Para, Doğru Yönlendirilmezse; Serseri Mayın Gibidir

Apple’ın beklentilerin çok üzerinde gelen olumlu bilançosunun etkisiyle güne yükselerek başlayan borsa endeksleri Avrupa’dan da beklentilerden iyi gelen bilançoların etkisiyle...

Kapat