Turkish Yatırım: Umut Varsa Altın Neden Yükseliyor

Slovakya’da EFSF’nin onaylanmayacağına dair olumsuz beklentiler ki ,Slovakya’da Eger EFSF onaylanmazsa 4’lü koalisyon hükümeti’de düşün’e getirdiklerinden dolayı piyasaların sınırlıda olsa satıcılı bir seyir izlemesine neden oldu. Akşam Redettiler. Ama bu hafta yeniden oylama yaparız demeyide ihmal etmediler. Aslında bu konuda en güzel açıklama yanar döner Avusturya’dan geldi sensiz de olur dedi. Gerçekten de 440 milyar euroluk EFSF’de Slovakya’nın katkısı 2.073 mn Euro yani %0,05 olsan ne olur olmasan ne olur. Asıl garip olan batık Yunanistan’ın katkı payının 12.388 mn Euro olması. Bu katkıyı herhalde %65’lere çıkan 2 yıllık bonolarını rehin göstererek veriler.

  

Troyka zaten mali konulardaki gözetimini tamamlamış, ödeme büyük olasılıkla Kasım’ın ortası gibi olurmuş. Tam’da Yunanistan’ın ödeme zorluğuna düşeceği zaman. Bir tesadüf daha işte. Troyka Yunanistan raporunda ise ; 2011 hedeflerini Yunanistan tutturamaz, ama hedeflediklerini yaparsa 2012’de hedefini yakalar, yine ama 2013 ve 2014 için ek tedbirler gerekebilir. Bu kadar ama piyasa dostu olur biz ama’da bizden reel gerçekleri değiştirmez. Bir reel gerçek örneği Yunanistan’ın haircut’ı için %60’lar derken Juncker’in bundan daha fazlası konuşuyoruz demesi ve Almanya’nın , Yunanistan’ın kurtarılmasında özel sektöre daha fazla sorumluluk yüklenmesi konusunda AB içinde destek arayışına çıkarken, Yunan tahvillerindeki devasa zararı nedeniyle zora giren Dexia’yı kurtarmak zorunda kalan Belçika ve satılığa çıkan DEXIA. Bu arada Trichet’e evine gitmeden önce “”3 haftadır birşeyler kötüleşiyor, kriz sistematik hale geldi ve ekonomik risklerde gittikçe artıyor” demeyi ihmal etmemiş.
   

Diğer dikkat noktamızda ABD’de başlayan mali tablolar sezonu. Hemen bir hatırlatma yapalım karlılık beklentileri aşağı çekildiğinden şimdilik sürpriz yaşanması zor. Bakmamız gereken nokta bu dönemki hisse başı karlılıkları değil, 2012’ye ait beklenti ve hedeflerinin ne olacağıdır. Bir hatırlatma daha yapalım. ABD’de 6 milyon ABD’linin haftalık gelen işsizlik çeklerinin 2012’de biteceğini biliyoruz. Hatta 1,8 milyonun çekleri Ocak ayı itibariyle duracak. Obama’nın 447 milyar dolarlık istihdam paketi hala kongreden geçmedi ve bu şuanda gündem de yer işgal etmiyor, zaten ABD halkının beklentilerini hüsrana uğratmış olan Obama bunu da kongreden geçiremezse seneye yapılacak seçimlere şimdiden havlu atmış olacak derken paket kongre’den geçmedi. Yine Obama hüsranı şimdi paketi küçük paketler halinde geçirmeyi deneyecekmiş.. Yunanistan ve EFSF derken sıra ABD’ye geliyor dikkat.  
  

Turkish Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
A.Savaş Akat: İlk Yarıda Net Kamu Borcu

Euro bölgesi mali krizi engelleyebilecek mi? Çözüm için siyasi irade gerektiğini her fırsatta vurguluyorum. Hafta sonu yapılan Merkel-Sarkozy zirvesinde önemli...

Kapat