Turkish Yatırım: Twistçilere Gel…

Haftaya Çin EFSF’ye nasıl katkı yaparla başladık geldiğimiz nokta Euro’dan çıkar gidersin Yunanistan. Yunanistan’ın yaptığı twist, best seller olma yolunda önüne geleni yıkarak gidiyor. Bu twist nelere mi mal oluyor? Avrupa İsitkar fonunun Avrupa Kurtarma Fonu olarak anılmasına, İrlandanın ödemesi gereken 4 milyar borcuna karşın EFSF’nin dün çıkması gereken 3 milyar euroluk ve 10 yıll vadeli tahvil ihracının ertelenmesi ve haftaya İrlanda borcunu nasıl ödeyecek sorununun bir anda gündeme gelmesine, EFSF’nin Yunanistanın’ın twist’i bitmeden borçlanmaya çıkmamasına, Çin’in EFSF’ye katkısının bugün başlayacak G‐20 toplantısında netleşmemesine, geçen ay ki toplantısında bu ay için ECB’den faiz indirime bekleyenlerin kalmamasına, FED’in bile düzgün adım atamamasına neden oluyor bunlar akla ilk gelenler.
  

Dün Sarkozy‐Merkel – Papandreu twistinden çıkan sert ayak hareketleri, twistte eş ayrılığının işaretini net bir şekilde verdi. Sarkozy” Yunanistan’a yapılacak mali yardım ancak referandumdan sonra serbest bırakılabilir”, Merkel ise “Yunanistan’daki referandum sonucunun, bu ülkenin avro para biriminde kalıp kalmayacağı konusunda belirleyici olabileceğini” söyledi. Ardından daha net şekilde “Yunanistan’ın acil ihtiyaç duyduğu ve bu ay alması gereken 8 milyar euroluk yardım dilimini halk oylaması sonrasına kadar almasının mümkün olmadığını belirtildi” Piyasalar dün neden artıydı Twistçiler arasında anlaşma olacağı beklentisinden.
   

ABD’de tarafında ise FED” üçüncü çeyrekte ekonomik büyümenin bir dereceye kadar güçlendiğini, bununla birlikte istihdam piyasasındaki koşulların zayıf kalmaya devam ettiğini ve işsizlik oranının yüksek seviyesini koruduğunu, Gelecek çeyreklerde ekonomideki büyümenin ılımlı büyüme sürmesinin beklendiği ve işsizlik oranının kademe kademe düşeceğininİ, Enerji ve diğer emtia fiyatlarındaki yükselişin etkilerinin giderek yok olması nedeniyle enflasyonun gelecek çeyreklerde yatışacağını, Eylül ayında açıkladığı 400 milyar dolarlık tahvil programına devam edeceğini, işsizlik oranı gelecek yıl % 8.5 ile % 8.7 aralığına ineceğini( Haziran ayında %7,8 beklentisine sahipti), ekonominin 2011′de yüzde 1.6 ile 1.7 arasında büyüyeceğini 2012 ise %2,5 ile %2,9 aralığının beklendiğini açıkladı. Sonuç sürpriz bir açıklama yok fakat “gelecek 2 yılda ekonomik aktivitede ve istihdam piyasasında aşamalı olarak büyüme olacak ama bu yavaş bir biçimde gerçekleşek demesi ile ADP istihdam’da iyi gelince ABD piyasalarıda Avrupa’daki beklentilere ayak uydurdu. Ama esas neden Bernanke’nin zayıf konut piyasasını desteklemek amacıyla ipoteğe dayalı menkul kıymetlere yatırım yapılmasının uygulanabilir bir opsiyon olduğu yönündeki açıklamasıydı.
 

Bugüne geldiğimizde Twistçiler arasındaki kavga tüm piyasaları yeniden al aşağı etmekte. Euro/dolar 1,3690’larda Future’lar %1’ye yakın ekside. ECB’den faiz indirimi beklentisi yok, Yurtiçinde ise Merkez bankamızın gerekirse bu yılı feda ederiz ama 2012’de hedef tutturulacak dediği enflasyon verisine bakacağız. TÜFE’de %2,78 beklentisi var.
  
Turkish Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Büyük Gün Geldi Çattı…

EUR/USD ANALİZ Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, G-20 Zirvesi öncesi Avro Bölgesi borç krizini aşmak için yapılan toplantıda referanduma gitme kararı...

Kapat