Turkish Yatırım: Toplantılar, Toplantılar

Çin ve AB PMI’larının düşük gelmeye devam etmesi petrol’daki volatilite ile birleşince resesyon sesleri daha yüksek söylenmeye başlandı. Üstelik Çin halen parasal gevşeme sinyali de vermedi . Böyle olunca Asya ve AB’deli borsalar 2012 yılının en yüksek kayıplarını geçen hafta kaydetti. Petrol fiyatlarındaki ve dolar endeksindeki artış parasal gevşemeyi geciktirince realizasyonlarda beraberinde geliyor. 

  
Önce TCMB. Para politikasında kur sepetine göre davranışlar sergileyen TCMB’den beklenti çok ama. Munzam karşılıklarında değişim yaparsa kısmi de olsa fonlamalar aşağı çekilecek. TL yükümlülüklerdeki döviz ve altın tutma oranlarının artması da fonlama ihtiyacının azalmasına neden olacak. 
  

29 Martta ise BRICS ülkelerinin toplantısı var. Ve amaçları uluslararası ticaret ve kredide doları devre dışı bırakma yolunda hızlı adımlar atmak. Yeni Delhi’deki toplantı da kendi aralarındaki ticarette ‘dolar yerine ulusal paralarının kullanılması’ önerisini karara bağlayacaklar. Zirvede 5 ülke, kuracakları BRICS Kalkınma Bankası ve yatırım fonuyla, diğer gelişmekte olan ülkelere de kredi sağlamayı planlıyorlar. Global yatırımlarını dolar ve euro üzerinden gerçekleştiren BRICS ülkelerinin bu adımları dolar için ciddi tehdit algılaması yaratmakta. 

 

Hatırlayacağınız gibi Geçtiğimiz haftalar Çin Suudilerle ilk etapta gündü 400K varil ham petrolün işleneceği rafineri için anlaşma imzalarken, en büyük ticari partnerlerinden Avustralya ile de 31 milyar dolarlık döviz takası anlaşmasına imzalamış ve son 4 yılda toplam değeri 237 milyar doları bulan yaklaşık 20 ikili takas hattı oluşturmayı başarmıştı. 
  

Cuma günü ise Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı var Bakalım Almanya EFSF ile ESM’nin birleşmesine ve sermaye artırımına halen karşı gelmeye devam edecek mi? İspanya’nın AB ile bütçe anlaşmasına uyamama ihtimalinin artması Almanlara yeni koz yaratacak mı?

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Çember Misali…

Global piyasalarda gectigimizhaftanin son islem gununde negatif egilimli karisik bir seyir yasanmisgorunuyor.   Piyasalarda bozulan riskalgilamalarinda beklentilerin altinda kalan uretim...

Kapat