Turkish Yatırım: Tik Tak Tik Tak

Dün İran’ın nükleer programı konusunda, ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın yürüttüğü görüşmelerin bir yıl aradan sonra yeniden başlanacağının açıklanması ile Petrolü sorununu şimdilik gündemden attık. Yerine Yunanistan ve Büyümemeyi aldık. Çin’de büyüme demek global büyüme demek. Çin %8’in altında büyürse AB’de resesyon kaçınılmaz hale geliyor. Resesyonda büyüme ise bir başka bahara demek.

  
PMI’lar geçen yıl Merkez Bankalarının duruşlarını değiştirmelerine neden olmuştu. Bu seferki PMI’lar ise piyasaların tedirginliğini artırdı. Yunanistan ile özel sektör tahvil takasının nasıl çalıştığını kararların nasıl verildiğini anlatmış ve 8 Mart akşamına kadar piyasaların satış baskısında kalacağını ve bakmanız gereken yerin dolar/tl olduğuna dikkat çekmiştik. Birde baktık ki Yunanistan bir özel sektör temsilcisine katılmazsan CAC çalışır şeklinde tehdit etmiş. Yatırımcıların yaklaşık olarak yarısının temsilciliğini yapan ve görüşmeleri yürüten IIF’ Bir temerrüt halinde Yunan tahvilini elinde bulunduran yatırımcıların doğrudan kayıpları 73 milyar euro civarında olacak. Ancak, Avrupa Merkez Bankası da yaklaşık 177 milyar euroluk bir doğrudan ve dolaylı yükümlülük altına girecek. Bu oran Avrupa Merkez Bankası sermayesinin yaklaşık olarak 2 katına eşit derse” ardından da Portekiz ve İrlanda tahvillerinin de bulaşıcılıktan ve 5 yıllık vadede 380 milyar euroluk bir kayba neden olacağını, İspanya ve İtalya’nın korunması için de yaklaşık 350 milyar euroluk bir maliyete katlanılması gerekeceğini temerrütün toplam maliyetinin 1 trilyon euroyu bulacağını söylerse Yunanistan ya katılırsın yada hepiniz batarsınız restini doğal olarak herkesime keser, bir de şaka haberle elinde takas için uygun toplam 40 milyar euro üzerinde Yunan tahvili bulunduran tüm Yunan bankalarının takasa gideceği açıklamasını yaparlar, zaten bence Yunanistandan beklenen de budur.  
 

Bu rest de hem sorunlu ülke tahvil faizlerin artmasına hem de euro/dolar paritesinin 1,3020’yi hedeflemesine neden olur. Diğer taraftan ECB bilançosunun büyüklüğü 3 trilyon euro ile FED’in bilançosundan %33 daha büyük hale gelmesi ve sorunların halen devam etmesi euro/dolar paritesini baskı alabilmesine imkan verecek ve yarın ki ECB toplantısında da daha fazla gevşeme beklentisini sonlandıracaktır. Dünkü sert satışların ardından bugün bir durulma görülmekte future’larda Bu da bizim yatay açılış yapmamıza neden olacaktır.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Rasyonel Bakış mı Panik mi Kazanacak?

Yunanistan’ın borç takasına yönelik endişelerin artması Avrupa kaynaklı satış dalgasına neden olarak dün borsa endekslerinin Avrupa’da %3’ü geçen düşüşlere neden...

Kapat