Turkish Yatırım: Tek İndikatör AB Liderler Zirvesi..

Geçtiğimiz hafta piyasalar Almanya ve Fransa’nın ortak maliye politikası ve mali disiplin stratejileri üzerinde çalışmaları bunun sonucunda da hem ECB’nin hem de EFSF’nin daha aktif ve verimli kullanacağı beklentileri ve IMF’den yardım istenilmesinin hedeflenmesi ile olumlu bir seyir izledi.
  

S&P’nin ABD ve AB’de bulunan bir çok büyük bankanın kredi notunda indirime gitmesine karşın, önce Çin’in zorunlu karşılık oranlarında 50 baz puan indirime gitmesi ardından ABD, AB, Kanada, İngiltere, Japonya ve İsviçre merkez bankalarının koordineli bir şekilde dolar likitidesinin sağlanması için dolar swap işlemlerinde uygulanan faiz oranını 50 baz puan indirmesi ve buna ek olarak üç ay vadeli dolar likiditesi sağlamaya devam edileceği açıklanması da olumlu seyrin devam etmesine imkan tanıdı.
 

Yurtiçi piyasalarda hem Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın faiz koridorunu genişletmeye şu an için ihtiyaç olmadığını belirtmesi ile faiz, döviz ve sepet kur’da gerileme hem de yurtdışının olumlu data akışına katıldı.
 

Bu haftaya baktığımızda ise pazartesi günü yurtiçinde enflasyon verileri , Merkel ve Sarkozy arasındaki görüşmede hem AB anlaşmasının hem de Maastricht kriterlerinin yenilenmesine yönelik açıklamalarda bulunmasının beklentisi ardından BOE ve ECB’nin faiz kararları , Ekim ayı Sanayi Üretimi ve en önemlisi aynı zamanda önümüzdeki dönemlerin nasıl geçeceğinin indikatörü olacak AB liderler konseyi toplantısını takip edeceğiz.

 

Teknik olarak baktığımızda ise 48,500 seviyesinin çift dip formasyonunun ilk önemli direnci 55,000 seviyesine geçmekte zorlanan IMKB’de 53,500 seviyesini ara destek kırılması halinde ise 52,500 ana destek noktasına kadar geri çekilme görülebilir. Fakat yurtdışının olumlu seyri ve 9 aralık beklentisinin yüksekliği IMKB’nin 56,500 seviyesine kadar yükseliş kaydetmesini de sağlayabilir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım: Kurtarıcı IMF

IMF ‘nin yardımıyla krizin atlatılacağına yönelik umutlar ve beklentilerden iyi gelen tarım dışı istihdam rakamları ile yönünü yukarı çeviren endeksler...

Kapat