Turkish Yatırım: Süper MARİO’ya Hoş Geldin Golü..

Yunanistanın borcunun %50’si silinsin, EFSF büyük tartışmalar sonucunda kaldıraçlı artırılsın ve bankalara sermaye enjekte edilerek BASEL III kriteri olan %9 SYR’ye 2012 Haziran sonuna kadar geçilsin , ama Almanya’nın sıkça dile getirdiği enflasyon baskısı olur nedeniyle EFSF’ye paranın Çin gibi BRIC ülkelerinden sağlanması hedeflensin hatta sağlanması garanti gibiymiş gösterilsin ki para basmadan bu sorunun üstesinden gelinebildiği global piyasalara gösterilsin, her yer bayram havasına bürünsün, Euro/dolar 1,4247’ye kadar yükselebilsin.
  

Ama bu sırada önce İtalya’yı küçük düşür Berlusconi’de eski paketin aynısını taahüüt edip, euro zaten güçlü bir para birimi değil diyerek eleştiriye başlasın ilk darbeyi ordan al borçlanmalarına katılım düşük fakat faizi yüksek olsun.

  
Çin dur bakalım benle görüşmeden kendince benimle ve paramla ilgili tasarrufta bulunma desin, EFSF’nin üzerinde anında kara bulutlar dolaşmaya başlasın şimgi hafta sonuna kadar Çin’e taviz vermeden ikna etmeye çalış ama Çin’de sana en azından şu anti‐damping soruşturmalarından bıktım bir son verdesin ki bu daha ilki çünkü Rusya ve Japonya sana destek vermiş olsa bile Çin’e mecbursun. Üstelik Çinli kredi derecelendirme kuruluşu Dagong Global Credit Rating Co., Danimarka’nın kredi notunu AAA’dan AA+ seviyesine indirsin birde desin ki Danimarka ekonomisinin ülkenin gayrimenkul balonunun global finansal kriz sırasında sönmesi sonrasında ivme kaybettiğini, ülke ekonomisinde büyümenin genişlemesi mali politikalara bağımlı hale geldiğini açıklayarak Çin’de emlak balonu var patladı patlayacak diyenlere bir de gözdağı versin.
 

Sonra Yunanistanı düzmece belgelerle Euro’ya katıldığını söylerek bu seferde Yunanlıları kızdır, Papandreu’da sana son dakika golünü atıversin. Bu kadar dayatma yeter yardım ve tasarruf paketini halk oylamasına götürüyorum desin, Venizelos işi daha ileri görütüp Drahmiye dönüp dönmeyeceğimiz de halk karar verecek deiyerek devam etsin. Kısaca Yunanlılar desinki madem öyle o zaman %50 hair‐cut olmaz %100 olsun yoksa dönerim drahmiye yaparım devalüasyon zaten %100 olur.
 

Faiz indirimi yapması beklenen Süper Mario’da göreve gelir kucağında saatli bomba ile karşılaşsın ve euro/dolar paritende 1,38’e gerilesin.

Turkish Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
A.Savaş Akat: Euro’yu Kurtarma Paketi

Geçen hafta Londra’da yararlı bir konferansa katıldım. Konusu: Türkiye’nin 1980 sonrası neoliberal politikalar deneyimi. Düzenleyen: LSE’nin Çağdaş Türkiye Araştırmaları kürsüsü...

Kapat