Turkish Yatırım: Rüzgarla mı? Rüzgara Karşı mı?

Merkez bankasının dün dolara doğrudan müdehale ile hızlı çıkışlar ve spekülatif atakların önüne geçme çabası 15 gün önce Sayın Bahçı’nın kurlara doğrudan müdehalenin sakıncalarıda var açıklaması ile birlikte ve de dünkü müdehaleden sonra dolar/TL’nin seyrine baktığımızda piyasa ile Merkez arasında ciddi bir çekişme olduğunu görmekteyiz. Zaten Merkez son açıklamaların da “spekülatif hareketin varlığının farkına vardık, dolayısıyla da bu anlamda önlem alıyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

  
Dolayısıyla Merkez’in dolar tekliflerinin ne kadarı spekülatif, ne kadarı gerçek talep bunu algılamaya çalışmasına karşın, hem Dolar’ın 1,85’i kırma isteği isteksiz hem de sepet’in de 2,18’e inmeyi niyeti niyetsiz.

  
Spekülatif hareketler varsa dünkü müdehale ve bugünde yüksek miktarlı ihale beklentimizle birlikte sonuç alınması hatta alınana kadar devam etmesi ama dış piyasalardaki oynaklıktan kaynaklanıyorsa dikkatli olmak gerekir.

  
Yurtdışına baktığımızda tam bir EFSF spekülasyonları ile karşı karşıyayız. Tam bir açık artıma var. 1 trilyon, olmadı 2 trilyon, hayır hiç trilyon . Ve bu haberle iyimser ola istehinde olan piyasalar dalgalanmaya devam ediyor. Dün EFSF’de kaldıraç olacak açıklamaları piyasalara alım ama bunun ne kadar vahim sonuçlar doğuracağını gören Merkel’in hayır demesiyle satımlar gerçekleşmişti. EFSF kurulurken ekonomik açıdan sıkıntıda olan ülkelere sınırlı mali yardım için kurulmuştu. Ardından sorunlu ülke tahvillerini doğrudan alacak ve bankalara sermaye desteği sağlayacak bir kuruma döndü. Son gelişmelere baktığımızda ne borçlanma maliyetlerinde ciddi bir düşüş ne de gerekli reformlar için hazırlık görmekteyiz. Gördüğümüz yapacağız, edeceğiz, Kısa vade EFSF’de kaldıraç yada 2 trilyon büyüklük bu yılı kurtarır ama gelecek yıllardaki yıkım daha büyük olur.

Turkish Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Dışarıda Merkozy; İçeride Merkezi…

Avrupa menşeili tedirginlikler, Çin ekonomisinin son iki yılın en düşük hızındaki büyüme rakamları ve ABD’de Goldman Sachs’ın beklentilerden kötü gelen...

Kapat