Turkish Yatırım: Red Light

Piyasalar dün Almanya’ya red ligth’ını gösterdi ve 10 yıl (2022) vadeli tahvil ihalesinde 6 milyar Euro satış yapmayı hedeflemesine karşın, 3.64 milyar Euro satış gerçekleştirdi ve sonuç olarak Almanya, ihraç edeceğini duyurduğu 6 milyar Euro tutarındaki tahvillerin %35′i için talep çekemedi. Bu AB’nin kralı için tam bir şok gelişmeydi Almanya’nın ihaleleri yeterli talep çekemezken diğerlerinki nasıl çekecekti.
 

Ardından kredi derecelendirme kuruluşlarından AB’ye red light geldi. Resesyona girerseniz bu kredi notlarını unutun. Ardından TCMB cari işlemler dengesindeki iyileşmenin daha belirgin hale geleceğini, önümüzdeki dönemde yine işlenmemiş gıda fiyatlarından dolayı enflasyonun beklentilerin hızlı bir şekilde üzerinde geleceğini ama 2012 hedeflerinin korunduğunu, enflasyona odaklandıklarını açıklarken Fitch’den red light geldi.
 

Türkiye’nin kredi not görünümünü ”pozitif”ten ”durağan”a indirdi. Fitch cari açık ve enflasyon’a dikkat çekti. AB’nin içinde bulunduğu durum ortada buradan sana gelecek finansmanda sıkıntı olabileceğini görmekteyim, zaten enflasyonunda yükseliyor tedbirli olmakta yarar var dedi. Fitch’in tespiti doğru fakat AB ülkeleri bu kadar sıkıntı içindeyken onların notları ve görünümleri hakkında sadece uyarılar gelirken bizim kredi notu görünümümüzün hemen indirilebilir olması sıkıntı verici.
  

Bugün ABD’de piyasalar kapalı Almanya 3.çeyrek final büyüme ve İngiltere 3.çeyrek büyüme ikinci tahminlerine odaklanmaya çalışacağız diğer taraftan ögleden sonra Merkel‐Sarkozy‐Monti görülmesi var ama oradan temenni haricinde bir açıklama beklememek gerekir hem de yurtiçinde KKO verisi açıklanıyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Atılım Murat: Hiper Enflasyon Korkusu

Avrupa Merkez Bankası(AMB) müdahale etmeli mi? Kriz gündeminin ilk maddesi bu. Öncelikle; Almanya’nın buna niçin destek vermediğini belirtelim. İkinci Dünya...

Kapat