Turkish Yatırım: Piyasa Merkezi Test Ediyor..

Krize hazır kapasiteye kendini hazırlamış olan Merkez bankası, zorunlu karşılıkları hızla yukarı çekerek , rezervlerini güçlendirerek , faizi hala aşağı indirebilecek seviyede bırakarak kendisini böyle karmaşık günler için hazır tutuyordu.
 

Şimdi piyasaları genişletmek ve yeniden likitide sağlamak işlerliği korumak adına hızlı adımlar attığını görüyoruz. Bu da rekabeti doğrudan etkileyen Kur savaşlarında merkez bankamızında dahil olduğunu açıkça ilan etmesi oluyor. Merkez toplamda attığı adımlarla hem rezervlerinin artmasını hem volatilitenin azalmasını hem de vadeyi uzatmayı amaçlıyor. Dünkü adımlarından bize en çok gelen soru diğer yükümlülüklerden kastedilenin ne olduğuydu. Merkez diğer yükümlülükler derken ; şirketlerin çıkardığı tahviller, bankaların aldığı sendikasyon kredileri ve yurtdışı bankalarla yapılan repo işlemlerini kastetmektedir. Yani yurtdışından sağlanan TL kaynaklar içinde karşılık oranlarını azaltılmasını sağlamaya çalışmıştır. Zaten kurlara ve likiditasyona müdehalesini ; G‐20’deki döviz kurlarında gözlenmekte olan aşırı oynaklığın ve düzensizliğin ekonomik ve finansal istikrar açısından olumsuz etkilerinin olduğu söylerek önceden uyarıda bulunmuştu.

 
Merkez karşılıklarda indirime giderek bankaların fonlama maliyetlerini aşağı çekmelerine imkan sağlamış oldu. Piyasa 3,2 milyar likitide sağlanırken amaç bankalar tahvil ihraç etsin hem de uzun vadeli ihraç etsinler bunu yaparken de maliyetleri düşsün istiyor merkez bankası, Bu adımların ilk yansıması doğal olarak gösterge tahvilde oluyor ve 8,37’lere kadar geri çekilme devam ediyor.

  
Trichet yine Trichetliğini yaptı. 2009’da denediği teminatlı menkul kıymet alımlarına kaldığı yerden devam edecek ve ilk etapda 40 milyar euro teminatlı tahvil alacak, ECB, 12 ve 13 aylık iki ayrı kredi teklif edilecek bankalara böylece para piyasalarının kilitlenmesinin önüne geçecek, konsensusla faizlerin sabit bırakılmasından ise faiz indirimi isteyenlerin olduğunu göstermekte. BOE ise varlık alım programını 200 milyar poundadan 275 milyar pounda çıkardı.
 

Biraz komplo biraz beyin jimlastiği; ECB faizleri bilerek yüksek tutuyor olmasın. Euro bölgesindeki sağlam ülkelere euronun çok da fazla değer kazanmasını istemiyorlar, çünkü önümüzdeki dönem hangi para daha düşükse o ülkenin sözünün geçeceği bir dönem bizi bekliyor . ABD tarafı içinde içinde aynı şey geçerli doların düşük değerli kalmasını istiyorlar, bu da zaten sen benden daha kötüsün savaşının ardındaki etmen. Bu senaryoda euro dolara karşı değer kaybedecek ve her şey şimdi gittiği gibi gidecek. Bunu gören ABD tarafı da son bir haftadır rafta tuttuğu Çin kutusunu açtı. Yuan’ın değeri konusundaki baskılarını artırmaya başladı. Dolar euroya karşı değer kazanırsa o zaman yuana karşı değer kaybetmeli ya da tam tersi açısıdan yuan değer kazanmalı ve biz o zaman ticaret dengesini daha iyi bir duruma getirip ülkemizdeki istihdamı artıralım diye çalışıyor olmasınlar. Barack Obama hükümetinde Ekonomik Toparlanma Danışma Kurulu Üyesi Ekonomist Prof. Laura Tyson’ın açıklamalarını görünce aklınızın bir yerinde kalsın istedik. Bugün bizim merkez bankamkzın döviz ihale rakamını yine dikkatle takip edeceğiz. ABD’den tarım dışı istihdam rakamları gelecek ve ABD ekonomisinin gidişatını görmeye çalışacağız.  
 

Turkish Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Hisse havası var

IMKB100 için kötümser görüşümüz devam etmekle birlikte endekse göre daha iyi performans gösterecek hisseler olduğunu düşünüyoruz. Hissenin geçmiş performansının düşük...

Kapat