Turkish Yatırım: Neh Neh Neh

Çin’in Ocak ayında hem ihracatının %0,5 hem de ithalatının %15,3 düşmesi küresel büyüme Çin’i vurmaya başladı, iç talepte geriliyor algılamasına yol açtı. İhracat özelinde ise AB ve ABD’de deki yüksek issizliğin ve durgunluğun buna neden olduğu vurgulanıyor yeni bir durum mu ? Hayır.
 

Peki Yunanistan’daki oylama olur mu ? olmaz mı? tartışması yada euro’da kalarak kontrollü mü? kontrolsüz mü? iflas etmeli tartışmaları? Oylamada da dışarıdaki gösterilere rağmen NEH çıktı . olması gereken de buydu. Kontrolsüz iflasın bütün AB’yi yok edeceği bilinmiyor muydu? Biliniyordu. Bu gelişmeleri dirençlerini geçmekte zorlanan borsalar satışla mı reaksiyon verdi? Evet.

  
Koalisyonun Teknokrat Başbakanı Lukas Papadimos ne demişti kabul etmezsek” Memur emekli maaşları ödenemeyecek. Hastaneler, okullar çalışmayacak. İlaç, petrol sıkıntısı yaşanacak. Şirketler toplu iflas edecek. Yaşam düzeyi sefil olacak” . Sanki Samaras’ın bunları bilmiyor muydu? Pazar günü çark ederek “İflas edersek, ülkemizi yağmalayacaklar, halkı, milli servetimizi yağmalayacaklar” edebiyatı politik değil miydi? Politikti.
 

Şimdi Yunan meclisinin ülkeye verilecek 130 milyar kredi ve 100 milyar borcun silinmesi karşılığı kısaca neyi kabul ettiğine bakalım. Yunan devlet kasalarındaki nakit durumu her hafta sonu cuma günü denetlenecek. Yunan kamu sektörüne çalışanların sayısı, değişiklikler, tayinler her ay rapor edilecek. Devlet bütçesinin gidişatı her ay denetlenecek. Özelleştirmelerin gidişatı her ay bildirilecek. Sosyal sigorta masrafları kapsamına giren harcamalar her ay rapor edilecek. Verilecek 130 milyar kredi Angela Merkel ile Nicola Sarkozy’nin önerisi doğrultusunda oluşturulacak bir “Yunanistan kredi yardımı hesabı” şeklinde bir oluşuma yatırılacak. Komşunun kabul ettiği yükümlülükleri yerine getirdiği derecede tahvillerin ödenmesi için her vade bu hesaptan para alınarak ödenecek. Ülke öyle bir hale gelmiş ki Alman Maliye bakanı ne diyor? Yunanistan’ı kurtarmak iki Almanya’yı birleştirmekten daha zor. şartlar belli ya kabul edeceklerdi yada kabul edeceklerdi. ve kabul ettiler euro/dolar paritesi de 1,3260’a kadar yükseldi.
 

Şimdi sıra borç silme görüşmelerinde buradaki ikilemde kurtarılacak mı? Kontrollü iflasa mı izin verilecek. ECB, elindeki Yunan tahvillerini EFSF’ye aldığı fiyattan devrederek Yunanistan’a bir iyilik daha yapacak mı? ESM’nin sermayesinin 1 trilyon euro olmasına Almanya hangi gerçek kaçınılmaz olduğunda razı olacak ? Portekiz’deki yardım nasıl olacak?
 

IMKB’ye bakarsak 1 aylık süredeki çıkış realize edilmeliydi teknik olarak 61,700’de güçlüydü ve realize edildi. Dikkat çeken nokta ise 2 hafta önce banka ve mali sektör en fazla değer kazanlar arasındaydı şimdi listeye IMKB Temettü endeksi de girdi. GOP’lara para girişi ederken, Obama bugün bütçe tasarısının yeni istihdam alanları açmak ve otoyol benzeri altyapı yatırımlarını hayata geçirmek amacıyla 800 milyar dolarlık bir fon talep etmesi beklenirken, BlackRocta Rusya’daki varlığını azaltırken, Türkiye hisse senedi piyasasından alım yaptığını açıklaması iç piyasamızın gücünü gösterirken, 58,500 stop‐loss olarak kullanılmalıııı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Atina Savaş Alanına Döndü

Yunanistan, iflastan kurtulmak için Eurogroup’un üç şartından ilkini yerine getirerek, 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketini oyladı. Parlamentonun içinde gergin...

Kapat