Turkish Yatırım: Merkez Görüşme Odasına Girmek Zorunda Kaldı!..

Proaktif Merkez Bankamızın PPK toplantısının üzerinden bir hafta bile geçmeden yeni bilgilendirmelerde bulunması artık alışkanlık haline gelmeye başladı ki bu iyiye işaret değildir. Geçen hafta yabancı bir kuruluşun bizden bu kadar demesi ve faizin yıl sonunda 7,50’lere gelmesi beklenirken kur artışı ve OTV zamlarıyla birlikte beklentilerin 9’lara ve gösterge faizin de %9,50’ler seviyesine çıkması buna karşın son dakikaya kadar bekletilen ama AB’deki karar alma sürecinin Ekim’in son haftasına kalması ile açıklanmak zorunda OVP’deki beklentiler tartışmalı hale gelmesinin görülmesi üzerine TCMB Türk lirasının değerini önemli ölçüde güçlendirecek fiyat istikrarı, faiz politikası, döviz rezerv politikası, zorunlu karşılık politikası ve finansal istikrardan oluşan beş maddeli bir eylem planı hakkında Çarşamba günü bir sunum yapma kararı almak zorunda kaldığını gördük.
 

Geçen hafta PPK’da alınan kararlar beklentilerin farklılaşmasına neden olmuştu. Gösterge faizler yükseldi kur sadece 1 kuruş gerileme göstermişti. Döviz kurunda gerileme görülmediği takdirde enflasyon artacak tepki olarak gösterge faizdeki artış devam edecek, kaynak maliyeti artacak bunun sonucu bankacılık sektörü karlılıkları olumsuz etkilenecekti. Enflasyonu tüm dünya göz ardı ediyor derken hem ekonomide daralma beklentisi üstüne enflasyondaki artış zaten cari açığımızın GSYH’ye benzerlerimize göre yüksek oluşu bize yönelik algılamanın değişmesine neden olmak üzereydi ki Merkez daha açık anlatım yapmaya karar verdi ki en doğrusunu yaptı bizce. Ama umarım bu sefer kurda seviye vermez de oynaklığa müdahale benim amacım de der. AB tarafımı orda sorun olmaz Merkel sazı eline almış nede olsa. ABD’den de QE3 sesleri geliyor, Merkez de sunumu net yaptı mı olur bu iş. Yine umarım bir aksilik çıkmaz yine ayrışmadan bahsetmek zorunda kalmayız.  
 

Turkish Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 25 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Caterpillar'ın beklenenden iyi kar açıklaması ve Avrupa'ya yönelik umutlu havayla ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü artıda kapattı....

Kapat