Turkish Yatırım: LTRO’nun NİTRO’su

Dün İtalya’nın tahvil ihalesi vardı. ECB’nin ikinci LTRO’sundan önce bu fonlamadan bankacılık sektörünün en fazla faydalanması beklenen ülke olan İtalya’da beklentilerin üzerinde tahvil satışları gerçekleştirildi, faizlerdeki gevşeme devam etti. FTO’da da beklenenin bir miktar üzerindeki talep iyimser havanın devamına neden oldu ECB’nin Avrupa Merkez Bankası’nın ilk olarak 21 Aralık’ta sunduğu LTRO’dan sonra gerçekleşen risk iştahında toparlanma, Avrupa tahvil faizlerinde gevşeme ve emtia fiyatlarında yükseliş başta İtalya ve İspanya’nın rahatlamasına neden olmuştu.

Bugünkü TS ile 12:20’deki ikinci LTRO’da ise 2012′de toplamda 550 milyar euro yılın ilk yarısında ise 350 milyar euro’luk borç ödemesi bulunan Avrupalı bankaların hem bu borçlarının finansmanı hem de “carry trade” işlemlerinden faydalanmak için son beklentilere göre 425 ‐500 milyar euro arasında bir talepte bulunması bekleniyor. ECB’nin, beklentilerin belirgin şekilde üzerinde ucuz kaynak sağlaması halinde ikinci sınırsız likidite operasyonunun riskli varlıklara ve İtalyan/İspanyol tahvillerine yönelmesi mümkün, Beklentilere yakın veya daha altında bir LTRO ihalesi gerçekleşmesi halinde ise piyasalara para akmaz denerek satışla karşılaşmamız mümkün. Geçen sefer reel ekonomiyi hareketlendirmeyen ve bankaların ihtiyatlı davranarak sermayelerinde tuttuklarını ve birbirlerine borç vermekten kaçınıp ECB’ye park ettikleri paraları bu sefer ekonomiye kazandırmaları bekleniyor ama ESM konusunda Almanların sert tavrı şimdilik bu beklentiyi dolapta tutmalarına neden oluyor.

II.LTRO ihalesi sonuçları, euro/dolar başta olmak üzere başlıca pariteler, Avrupa piyasaları ile tahvil piyasaları, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ve tabii TL’nin değerini de belirleyecek ana etmen olarak piyasalara bakmaktadır.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ziraat Yatırım: Pozitif Başlangıç

Bugüne de yükseli şle başlamasını beklediğimiz endeksin 60.225 orta vadeli pivot direnç seviyesini test etmesini bekliyoruz. Aç ılı ş sonrası...

Kapat