Turkish Yatırım: LTRO Geriden Gelip QE’ye Eşitlendi, 2=2

ECB’nin II.LTRO ihalesi sonuçları, euro/dolar başta olmak üzere başlıca pariteler, Avrupa piyasaları ile tahvil piyasaları,gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ve tabii TL’nin değerini de belirleyecek ana etmen olarak karşımızda duruyordu.

 

ECB Başkanının, I. LTRO’nun amacının yüklü itfa programının kolaylaştırılması, bugün gerçekleştirilenin II. LTRO’nun ise kredi piyasalarının iyileştirilmesi olduğunu açıklaması ve ilk fonlamada bankaların itfalarında ve başta İtalya ve İspanya tahvil faizlerinin gerilemesini sağlamakta başarılı olmuştu II.LTRO’da yine beklentilerin karşılanması büyük olasılıktır.
  

ECB’nin gerçekleştirdiği %1 faiz ile 3 yıl vadeli repo operasyonuna ilk ihalede 523 bankanın katılımına karşın II.LTRO ihalesine 800 bankanın katılıp 529,5 milyar EUR talep göndermeleri fonlamanın geniş tabanlı ve reel ekonomiye katkısının yüksek olabileceği beklentisini doğurmuştur. Likidite fazlasının ve borçlanma vade yapısının uzaması faizlerin aşağı yönlü olmasına neden olacaktır.
 

Piyasaların tepkisine baktığımızda ise ihale miktarının beklentilerin üst bandına yakın olması nedeniyle önce NÖTR ardından kar realizasyonu nedeni olduğunu gördük. Çünkü fiyatlamaların içinde zaten bulunuyordu. Fakat ECB’nin yeni LTRO’lar için görüş açıklamaması katılımcı sayısının öncekinden %52 fazla olması piyasalar sıkışırsa yeniden operasyon yapılabilir umudunun oluşmasına imkan tanımıştır.
 

Bankalar ucuz fonlama ile bilançolarını düzeltirken ve itfaları için gerekli likiditeyi sağlarken, artan likidite riskli varlıklara ve gelişmekte olan ülkelere yönelmesi kaçınılmazdır. Bu da yerel paraların değer kazanmasına ve tahvil faizlerini düşmesine neden olacaktır. Diğer taraftan euro likiditesinin artması euro/dolar’da kar realizasyonların beklenmesini de gerektirmektedir.
 

Fakat Bernanke’nin yüksek benzin fiyatlarının enflasyonu geçici olarak yukarı itebileceğini, ancak ülkede ekonomik büyümenin 2011´in ikinci yarısındaki hızı yakalaması ya da geçmesi beklentilerini koruduklarını açıklaması QE3 yok mu’ya neden olunca yılbaşından buyana sert yükselişler gösteren metallerde satışa neden olması ve stop‐loss’ların çalışması da kaçınılmazdı. Ama dikkat veriler stabil değil parasal teşvikler sürecek de dedi.

 
S&P’nin dün dikkate alınmayan kırılgan uyarısı bügün kısmi kar realizasyonu için bahane olabilir ama dolar/tl kuru yönü belirleyecektir.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Soylen(e)meyene Tepki…

Avrupa Merkez Bankasi’nin“uzun vadeli refinanmsan operasyonu”nuna iliskin beklentilerle gune gorecepozitif egilimli baslayan global piyasalar, Fed Baskani Bernanke’nin ABDTemsilciler Meclisi’nde yaptigi...

Kapat