Turkish Yatırım: Kritik Hafta Sonu

Ekim Vadeli Endeks Kontrat
  

 

Amerika’da güne satıcılı başlayan endeksler Avrupa’dan Almanya ve Fransa’nın 940 milyon Euro yardım tutarı üzerine anlaşma sağladığı söylentileriyle eksilerini geri alıp artı kapanış yaptı. Merkel ve Sarkozy hafta sonu yapılacak liderler toplantısı öncesi anlaşması umutları yeniden yeşertti.
  

İMKB’ ‘de dün özellikle bankalar öncülüğünde ciddi kayıplar yaşadık. Merkez Bankası’nın Tl lehine aldığı önlemler ve önümüzedeki döneme yönelik faizlerde yukarı yönlü beklentiler endeksi aiağı çekti.Destekler kırıldı ve bu noktadan sonra gelecek tepkilerin tepkiden öteye geçmesi zor olacaktır.
 

VOB’un da gelişemelere tepkisi sert aşağı oldu.Bir süre 69bin seviyesinde oyalandıktan sonra MB kararları sonrası hızla aşağı geldik. 68,000 seviyesi üzerinde bir miktar tepki oluşabilir ancak alım yönlü denemeler kısıtlı kalacaktır.Yukarı yönelmelerde satış düşünülebilir.Endeksin güne yaklaşık 200 – 400 puan yükselişle başlamasını bekliyoruz.  
 

Ekim Vadeli Dolar Kontratı 
  

Merkez Bankası’nın para piyasaları üzerindeki etkileri ve müdaheleleri sürüyor.Dün de PPK toplantısından daraltıcı önlemler çıktı. Dolaylı yoldan TL’yi daraltırken borç verme faiz oranlarını yükselterek faiz kolidorunu sıkıştırıyor.Bu gelişmeler dolar/tl de aşağı yönlü harekete sebep oldu.Ancak faizlerde ciddi yukarı hareketlilik yaşadık.
  

Dolarda destek olarak 1,8450, direnç olarak ise 1,8620 seviyeleri beklenebilir. Bu sabah Avrupa’daki olumlu görüntü pariteyi 1,3792 seviyelerinde tutuyor. İlk dolar rakamları da dünün çok az altında.Kontratların güne hafif düşüşle başlamasını bekliyoruz.  

Trurkish Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Euro Yatırım: Vob’da Satıslar 64.000’e Kadar Devam Edebilir.

Önceki gün hem TCMB toplantısından faiz artırımı çıkabileceği hem de askeri operasyonların siyasi belirsizlik yaratacağına dair beklenti ile dıs piyasalardan...

Kapat