Turkish Yatırım: Kim Anlaşıyor ki..

AB kendi içinde bir gün anlaşıyor 4 gün anlaşamıyor, ABD’de cumhuriyetçilerle demokratlar zaten anlaşamıyor, Kuzey ülkeleri ile güney ülkeleri sadece yazları anlaşıyor, Ekonomistlerle Merkez bankaları idarecileri gerçek rakamlar ortaya çıkınca anlaşıyor, FED ile ECB anlaşamıyor, Çin’lilerle Japonlar bir anlaşıyor anlaşamayınca Japon ekonomisi duruyor, Çin’lilerle Avusturalya’lılar anlaşamayınca emtia fiyatları dağılmaya başlıyor, ABD ile Çin ticaret ve yuan’ın değeri konuşunda anlaşamıyor, bu şekilde devam edebileceğimiz bir çok anlaşmazlık konusundaki haber akışları piyasalara papatya falı açtırmaya devam ediyor.
 

Ortak tahvil ihracı konusunda anlaşamadıklarını görüyorsunuz ardından Merkel şuna bir bakayım diyor, baktığı bizim bildiğimiz şekli değil Barosso biraz değişiklik yapmış ona bakıyormuş, Juncker gitmiş Fransa’nın AAA olan notu inerse EFSF’de kaybeder diyerek kime ne mesaj veriyor. Fransa’nın değil Almanya’nın notunun önemli olduğunu bilmiyor mu ? Zaten yakında bir sabah yine Fransa’nın notunun indiğini görmemize çok az kaldı .
  

Piyasaların geneline baktığımızda sanki fonların pozsiyonlarını erkenden kapattıklarını görüyor gibiyiz. Pozisyon kapatılıp dövizini alıp ülkelerine uçuyorlar gibi gibi. Yılsonu rallisi gitti gibi gibi. Tabii Yunanistan konusu hala çözülememişse, hala ekstra hair cut’tan konuştuk açıklaması pervasızca yapılıyorsa, Çin’de ekonomik büyümenin ufakcık yavaşlaması bile Japonya’yı ve emtia fiyatlarını olumsuz etkiliyorsa, ABD’de bütçe kesintilerinin anlaşmasa olmasa da otomatik devam edeceğinden dolayı notunda herhangi bir indirime gidilmeyeceği belli olmasına karşın günlük satım amaçlı kullanılıyorsa, ECB sorunlu ülke tahvili aldığında AB’de hem faizler ve hem de CDS’ler küçük geri çekilme görülüyorsa, düzenli bir trendden bahsetmek ne kadar gerçekçi olabilir ki.
 

Yurtiçinde hem doların hem de euro’nun değerlenmesi ile 2,18’e çıkan sepet döviz kuru ve 10,50’lere oturmaya çalışan faizler yatırımcıları zaten tedirgin ederken 140 milyon dolarlık ihaleler nasıl bu ateşin sönmesine neden olacak. Enflasyon hedefinden sapma olacakta çift hanelere oturan faiz ve dolar/tl kurunun bu seviyeleri önümüzdeki dönemlerde hedeflerin sapmasına ve güvenin kırılmamasına nasıl yardımcı olacak. Bu beklentilerin nasıl yansıdığını bugün açıklanacak olan TCMB beklenti anketinden net şekilde görebileceğiz. Bugün IMKB’de bir tepki olabilir ama kalıcı olabilir mi hele rekabet kurulunun 12 banka hakkında açtığı 1 yıl sürebilir dediği soruşturmanın olduğu bu günlerde ?  

Turkish Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ulukartal Kapital: Baskı Devam Edecek

Euro Yatırım   Piyasalar yeni haftaya da satıs baskısı altında basladı. Dıs piyasalara paralel olarak satıcılı baslayan iç piyasalara,Rekabet kurumunun...

Kapat