Turkish Yatırım: Kararlı Gibiler

1,5 yılda 9 kez buluşan ve açıklamaları hep vaatte kalan Merkel ve Sarkozy sonunda piyasaların beklediği açıklamaları yapmak zorunda kaldılar. Öyle ciddiye almışlar ki ! hazırlıkların eksiksiz olması için haftaya yapılacak AB ve Euro bölgesi liderler zirvesini bile 1 hafta ileri almayı bile başarmışlar!. Kısaca 1,5 yılda yapmadıklarını olayın çapı devasa boyutlara gelince hem Yunanistan’ın durumuna çözüm bulacaklar ( Almanya’nın istediği gibi %50’nin üzerinde bir haircut olacak), hem bankalara ki sistemsel açıdan önemli olanlara aynı zamanda sermaye enjeksiyonu yapacaklar hem de Avrupa istikrar fonunun güçlendirilmesi için daha fazla çalışacaklar. Ve bunları 2 hafta içinde yapacaklar!!!
  

Yunanistan 2011 ve 2012’den vazgeçti, 2013‐2014’de 6 milyar euroluk önlem alacakmış. Troyka’ya söz vermiş. Sözlerin içinde; özel sektör toplu iş görüşmelerinin iptali ile maaşlarda EN AZ %20 kesinti, özelleştirmeler ve devlet memurlarının maaşlarıyla ilgili çizelgenin, tüm kamu kuruluşu çalışanlarını da kapsayacak şekilde genişletilmesi varmış. Şu anda bile Yunanistan’daki grevler 24 saat’den 48’e çıkarıldı herhalde o zamana kadar 348 saate çıkarırlar. Tabii 2 hafta’da köprünün altından çok sular akarsa, piyasalardaki ralli beklentisi söylemde kalmaz başlamış olur.
  

Son aylarda ahenksiz dans eden KKO ile Sanayi üretimizi sonunda ortak nokta’da yeniden buluştular ve yumaşakla sert arasında bir inişe geçtiler. Yumuşakla sert arasını Mevsimsel ve takvimden arındırılmış verilerin aylık bazda Haziran 2010’dan buyana gerçekleşen en sert azalmayı %2,6’yı göstermesinden dolayı kullanıyoruz.
  

Otomotiv sektöründeki yavaşlamaya Elektrik üretiminde katıldı. Bu ikisi bir araya gelince 2011’in düşük sanayi üretim artış hızı karşılaştık. 2009 Kasımından sonra Enerji kaleminin katkısı ilk defa negatif, kimyasal ürünler imalat katkısı yok gibi % 0.16. İthalatın azalıp ihracatın artışı bu ayda devam etti. 3.çeyrek büyümesine ihracatın pozitif katkıda bulunması kesinleşti. Diğer taraftan İhracatın üretime katkısının stok eritmeden dolayı sınırlı kaldığını ve ihracatçıların bekle‐göre yöneldiklerini düşünmekteyiz. OSD verileri de zaten otomotiv sektörünün üretime katkısının sınırlı olacağını göstermişti.

  
Merkezin tavrı ne olur ? Yumuşakla sert arası gerilemede dengeyi yumuşaktan yana kullanmak durumunda kalacaktır. İç talepteki zayıflama gevşetici politikanın devam etmesine, TL cinsi yükümlülüklerdeki zorunlu karşılık indiriminin devam ettirmesine, AB önümüzdeki iki haftada dediklerini yaparsa TL’nin değer kazanması ile birlikte ki bugün açıklanacak cari işlemler dengesi ( dış kaynaklı etkilerin azalması kredi notu ile beklentilerin yeniden artmasına neden olacaktır) düzelmenin devam ettiğini gösterirse de faiz indirimine bile gitme ihtimalinin oluşmasına neden olacaktır.
  

Slovakya bugün EFSF’yi onaylar, Yunanistan’ın hazine bonosu ihracı da başarılı geçti mi bügünde tamamdır o zaman. Akşam zaten FED FOMC tutanakları da ABD kıtasından da bir tamamdır çıkmasına izin verir.
 

Turkish Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Zamanin Ruhu…

Almanya Basbakani Merkel ile Fransa Cumhurbaskani Sarkozy’nin bu hafta sonu gerceklestirdikleri ikili zirveden “Avrupa bankacilik sistemini desteklemek adina ne gerekiyorsa...

Kapat