Turkish Yatırım: İtalya’nın Notu ve Faiz

ABD borçlanma tavanı görüşmelerine kadar şimdilik gündemin birinci maddesi Avrupa’daki borçlanma krizi. İtalya’da tahvil faizlerinin rekor seviyeleri ulaşması, Almanya ile AB ülkelerinin tahvil spreadlerinin her geçen gün artması ABD ve Asya ülkelerininin bu tahvillerin en büyük alıcıları olması krizin / tedirginliğin boyutunun her geçen artmasına yol açmaya devam ediyor. Kurtuluş’un ilacı olması beklenen Kurtarma fonunun büyütülmesi konusunda hergangi bir gelişmeninde ortada olmaması tedirginliğin boyutunun artmasına neden olmakta.
  

IMF’in BRICS ülkelerinden sizde ciddi şekilde etkilenirsiniz açıklamlarınına karşılık. Avrupa’daki belirsilizlik bu ülkelerin büyümelerini de olumsuz etkilemeye başladı. IMF son bir haftadır Asya ülkelerine Euro bölgesindeki kamu borç krizinin ve bankacılık sektöründen gelişmelerin ! hem finansal kanallar hem de ticaret açısından sıkıntı yaratacağını açıklamaya devam ediyor. Kurtarma Fonuna destek olmazsanız siz bilirsiniz açıklamasını yapmakta sakınca görmüyor.
  

Ama olsun büyümeler AB ülkelerin de %0‐1 arasında gerçekleşecek ama resesyon olmayacak, tahvil faizleri %6‐7 bandında olacak ve borçlanma sürdürülebilecek, İtalya’nın notu indirecek beklentisi arttı ama olsun yeni hükümet heryeri yeşertecek, Yunanistan’da yeni hükümet ve seçimlerde gelebilecek muhtemel yeni hükümüt ve partiler şimdiden AB kurullarına kayıtsız şartsız uyacaklarını yazılı olarak AB komisyonuna sunacak ve Yunanistan’da kurtulmuş olacak . Ama bu sırada Merkel yeni Avrupa yeni Siyasi birlik çagrıları yaparken ne ortak euro tahvilinden ne EFSF’nin geleceğinden ne de ekonomisi zayıf ülkelere mali yardım konusuna hiç değinmeyecek ve piyasalarda yeşerecek. Bu bir rüyaydı farzet gibi bir durum.  
 

Turkish Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Saruhan Özel: Büyük Euro Projesi’nin sonu yaklaştı!

1 Ocak 1999 tarihinde Avrupa Birliği (AB) üyelerinin 11 tanesinin bir kısmının ortak para birimi Euro’ya geçmeleri son asrın kuşkusuz...

Kapat