Turkish Yatırım: İşte Şok Plan…!

Merkez bankamızın en sık yaptığı şey genelde piyasa beklentilerinden farklı davranmak. Bugünde benzer bir tutum içinde olması farklılığını ortaya koyacaktır. TCMB geçtiğimiz hafta TL’nin düşüşünü durdurmak için beş yıllık bir aradan sonra doğrudan müdahalede bulunmuştu. Bu adımı ilk olarak ekonomik büyümeyi yavaşlatma riski bulunan politika faizi artışı yerine döviz satımı ile durdurma kararlığı olarak yorumlamıştık.

  
Enflasyon talep kaynaklı ama bizdeki şu anki durum kur geçişkenliği ve vergi artışlarıyla ilgili dolayısıyla kısa vadeli fiyat düzeyini yukarı çekmeniz yüksek bir enflasyon yaratsa bile orta vadede bu anti enflasyonist bir durum yaratır. Ama siz enflasyon beklentinizi bu kadar kısa sürede bozarsanız kafa karışıklığı yaratmış olursunuz. Sonrasında ise eylem planı açıklamak zorunda kalırsınız. Şimdi bu eylem planının sarsıcı olması için neler yapılabilir bir göz atalım.

  
Merkez Bankamızın Başkanı Başçı’nın geçtiğimiz hafta Polonya’da yaptığı açıklamaya bakalım” Türkiye’de reel kredi büyümesi, reel ekonomik büyümenin önemli ölçüde üstünde. Bu nedenle kredi büyümesini daha da yavaşlatmak daha iyi olacak” “Ancak bazı ilerlemeler var ve bu nedenle politika faizleri yoluyla sıkılaştırmadan bir hasar olmaz, ancak mali sistemin maliyet yapısına zarar verilmemeli” Bu faiz artışı demek maliyet yapısına zarar vermeden ise zorunlu karşılıklara faiz ödenmesi ihtimali demek.
 

Şimdi diğer soruna gelelim TCMB’nin rezervinin yeterlilik/yetersizliğine! Doğrudur gelişen ekonomiler arasında en düşük F/X rezervine ( altın hariç 85 milyar dolar) sahip ülkelerden biriyiz ve %9 seviyelerine olan cari Açık/ GSYH’ımız var. İkisini birleştirdiğimizde düşük F/X rezerv ve yüksek cari açık/GSYH. Şimdi rakiplerimize bakalım. Rusya 100 milyar dolar cari fazlası var. Brezilya’da cari açık / GSYH’i %2 ve 350 milyar dolar rezervi var. G.Afrika cari açık / GSYH’i %3,1 ve 43 milyar dolar rezervi var. Ve derler ki Türkiye sahip olduğu oranlarla kuru uzun süre savunamaz. O zaman deriz ki Eximbank kredi dönüşleri TCMB’de dursun brüt rezervimiz artmış olur. Rezervi artırmanın diğer bir yolu da TL yükümlülükler için zorunlu karşılıkların yabancı para için tutulabilecek kısmına ilişkin üst sınırı %20’den %30-35’e yükseltmek böylece hem bankalara likidite sağlarken hem de yine rezervimiz artmış olur.

 
Ve son adım kısa vadeli TL gereksinimi azaltmak ve TL’deki değer kaybını engellemek amacıyla gecelik borç verme faizinde biraz daha yükselişe gidebilir. Bizce şok eylem planı işte budur.

Turkish Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uğur Gürses: Baş Döndüren Deney

Deneysel politikaları destekleyen kesimler, bugün bankanın yarattığı karmaşadan ve belirsizlikten şikâyet etmeye başladılar.    Dün görüştüğüm ya da raporlarını okuduğum...

Kapat