Turkish Yatırım Günden Kalanlar

Piyasalar bugün Yunanistan’da Başbakan Papademos ve siyasi parti liderlerinin ikinci yardım paketi için istenen mali reformlara ilişkin görüşmelerinden çıkacak sonucu beklemekteydi. Öğleden sonra Yunanistan’da 16:00 olarak planlanan koalisyon liderleri toplantısının ertelendiği, liderlerin 21:00’de toplanmasının beklendiği açıklandı. Yunanistan’da bir hükümet yetkilisi de Yunanistan’ın kurtarma yardımının nihai dökümanı üzerinde çalıştığını ve nihai taslağın bugün yapılacak siyasi liderler toplantısına sunulacağını açıkladı. Avrupa borsaları yatay bir açılışla güne başlarken, Yunanistan’a dair endişelere başta İsviçre’nin en büyük bankası UBS’in beklentilerin altında kalan bilanço açıklamaları da eklenince endeksler gün içinde değer kaybetti. Avrupa Komisyonu’nun dijital stratejilerden sorumlu üyesi Kroes Yunanistan’ın durumuna ilişkin olarak, ülkenin Euro Bölgesi’nden çıkması halinde bile birliğin ayakta kalmayı sürdüreceğini söyledi. AB Komisyonu Başkanı Barroso ise Yunanistan’ı Euro bölgesi içinde istediklerini bildirdi.

 

EFSF CEO’su Reglin de Yunanistan’ın borç ödeme yeterliliği sorunu olan tek ülke olduğunu, Euro bölgesine ilişkin olarak da toplam güvenlik duvarı kaynaklarının şu anda 1 trilyon euronun üzerinde olduğunu ve Euro bölgesinin parçalanmayacağını, parçalanmasının maliyetinin çok yüksek olacağını ifade etti.

 
İtalyan MB İtalyan bankalarının ECB’den sağladıkları fonlamanın Ocak ayında 202,6 milyar euro (önceki 209,99 milyar euro) olduğunu açıklarken, Portekiz Merkez Bankası’na göre Ocak ayında Portekiz bankalarının ECB’den yaptıkları borçlanma 46,48 milyar (önceki 46,0 milyar euro) oldu.ECB’den yapılan açıklamaya göre Euro bölgesi bankalarının ECB’nin gecelik mevduat kolaylığına yatırdıkları tutar 503 milyar euro oldu. İspanya Maliye Bakanı Guindos ise yapısal reformların İspanya ekonomisinin 2012’nin ikinci yarısında büyümeye dönmesine yardım edeceğini öngördüğünü açıkladı.
 

Almanya’da Aralık’ta sanayi üretimi ‐2,9% (beklenti 0,2%) azaldı. Fransa’da ise dış ticaret açığı 2011 yılında %33 artarak 69,59 milyar euroya ulaştı.Fransa’nın Aralık ayı dış ticaret açığı ise 4,99 milyar euro oldu.
 

625 milyon Avro tutarında borçlanma gerçekleştirmeyi hedeflediğini açıklayan Yunanistan, 26 hafta vadeli bono ihalesinde 812,5 milyon euro satış gerçekleştirirken bunların %30’u rekabetçi olmayan tekliflere yapıldı. Yunanistan’ın 26 hafta vadeli hazine bonosu ihalesinde ortalama faiz %4,90’dan %4,86’ya geriledi. Macaristan ise 3 ay vadeli hazine bonosu ihalesinde hedeflenen 45 milyar HUF düzeyinin üzerinde 54 milyar HUF borçlandı, faiz oranı %7,41’den %7,32’ye geriledi.
 

ABD cephesinde ise bugün TSİ 17:00’de FED Başkanı Bernanke’nin Senato Komitesi’nde yapacağı konuşma bekleniyordu. Bernanke konuşmasında FED’in Avrupa’daki durumu yakın şekilde izlemeye devam edeceğini, ABD finansal sistemini ve ekonomisini koruyacağını, mali politikanın da sürdürülebilir bir yola sokulması gerektiğini vurguladı. Bernanke Ocak ayında beklenenden iyi gelen istihdam verisine rağmen ABD ekonomisindeki toparlanma hızının yavaş olduğunu, istihdam piyasasının normale dönmesinin zaman alacağını ve faizlerin 2014 sonuna kadar düşük kalmaya devam edeceğini ifade etti. ABD’de haftalık ICSC/Goldman Mağaza Satışları %1,8 olarak (önceki %0,1) olarak açıklandı. Şubat ayının ilk haftasında ABD’de perakende satışlar bir önceki aya göre %1,2 artış gösterdi.

 

Moody’s bugün yayınladığı raporda Rus bankalarının yatırımcı güveninin zayıflaması nedeniyle baskı altında olduklarını, yatırımcı güveninin zayıf kalmaya devam edeceğini bildirdi. Moody’s ayrıca zayıf global toparlanma, Euro bölgesi krizi ve yavaş kredi büyümesi nedeniyle Rusya’da büyümenin düşük kalacağını ve GSYH’nın 2012’de %3 büyüyeceğini öngördü.
 

Çin Merkez Bankası bankaların tarım ve diğer sektörlere daha fazla kredi verilmesi için uyarılacağını, varlık menkul kıymetleştirmenin geliştirileceğini, gayrimenkul kredisi politikasının farklılaştırılmaya devam edileceğini ve güvenli‐basit finansal türevler geliştirileceğini açıkladı.

 

Gün sonuna doğru ise Yunanistan’a ilişkin haber akışı devam etti. Almanya Maliye Bakanı da Eurogroup’un Yunanistan konusunu büyük olasılıkla Perşembe günü ele alacağını bildirdi. Ayrıca Yunanistan Başbakanı Papademos’un bugün IIF Başkanı Dallara ile de 18:30’da görüşeceği bildirildi. Yunanistan’da bir hükümet yetkilisi de Yunanistan Bakanlar Kurulu’nun kredi anlaşmasını onaylamak için yarın toplanacağını açıkladı.
 

Yurtiçinde ise TCMB 7 milyar TL’lik 14 Şubat vadeli repo ihalesi açtı, repo ihalesinde teklif 26 milyar 364 milyon TL oldu. BDDK’nın yayınladığı “Türk Bankacılık Sektörü Genel Görünümü‐Aralık 2011″ başlıklı çalışmaya göre 2011 yılında bankacılık sektörü net karı %10,3 düşüşle 19,8 milyar TL, bankacılık sektörü sermaye yeterlilik rasyosu da %16,46 olarak gerçekleşti.

 

Başbakan Yardımcısı Babacan, Türk vatandaşı olmayanların gayrimenkul satın almaları ile ilgili olarak daha esnek bir çerçeve üzerinde çalışıldığını, Hazine’nin de kira sertifikası ihracı üzerinde çalıştığını bildirdi.Babacan, Yasal düzenleme ve ihracın bu yıl içinde gerçekleştirilmek istendiğini kaydetti.
 

İMKB’de kapanışta oluşan oynaklığın önlenmesi için kapanış seansı uygulamasına ilişkin genelgenin bugün yayınlanacağı ve kapanış seansı uygulamasının da 1‐2 hafta içinde uygulanmaya başlayacağı bildirildi.
 

İMKB‐100 endeksi güne %0,33 artışla 60.873 puandan başladı ve gün içinde en yüksek 61.080, en düşük 60.380 seviyesini test etti. Endeks günü %0,21 azalışla 60.545 puan düzeyinden tamamladı. EUR/USD paritesi gün içinde en düşük 1,3090 seviyesini test etti, Yunanistan’a ilişkin bu akşam nihai anlaşmanın görüşüleceği, Eurogroup’un Yunanistan konusunu büyük olasılıkla Perşembe günü görüşeceği ve Yunanistan Bakanlar kurulunun kredi anlaşmasını onaylamak için yarın toplanacağı haberleri ile 1,32 seviyesinin üzerine çıktı.Dolar/TL 1,75 seviyesinin üzerinde 1,76 seviyelerine kadar yükseldikten sonra yeniden 1,75 düzeylerine sarktı ve piyasa kapanışı itibariyle 1,7568 seviyelerinden işlem görmekteydi.
 

Sabah açılışta %9,35 bileşik seviyesinde bulunan 4 Aralık 2013 vadeli gösterge tahvilin faizi gün içinde en yüksek %9,47 seviyesini gördü. Yunanistan belirsizliği tahvilde de %9,30 direncinin kırılmasını engelliyor. Kapanışı %9,35 seviyesinden gerçekleşen faizde işlemler de düşük hacimli olmaya devam ediyor.
 

Gün içinde en çok düşen ve yükselen hisselere sektörler bazında bakıldığında; XBN10 (10 Banka Endeksi) %0,90, XULAS (Ulaştırma) %1, XGIDA (Gıda) %1,70 düşerken, XKIMY (Kimya) %2,31, XELEKTR (Elektrik) %2,06, XTCRT (Ticaret) %2,29 yükseldi. 
 
 

ŞİRKET HABERLERİ
 

SOCAR Türkiye CEO’su Yavuz, Star Rafinerisi ile ilgili olarak rafinerinin 2015 yılında devreye alındığında Türk petrokimya sektörünün hammadde bağımlılığının sıfır nooktasına ineceğini, nafta hammaddesinde yaklaşık 1,5 milyar dolarlık, motorin üretiminden ise yaklaşık 5 milyar dolarlık döviz tasarrufu sağlanacağını bildirdi. Yavuz, SOCAR’ın dağıtım ayağında da yatırım yapmayı öngördüğünü, bu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İGDAŞ’ı özelleştirmesi halinde ilgileneceklerini, akaryakıt ve rafineri ürünleri dağıtımında da bir oluşum içine girileceğini ifade etti.

 

Socar Türkiye COE’su Yavuz, CNBC‐E’ye yaptığı açıklamada 2012’de dağıtılabilir karın %100’ünün dağıtılacağını açıkladı. (Foreks)
 

Sabancı Holding’ten Göçmen Akçansa ve Çimsa’nın yurtdışında satın alma imkanlarını araştırdığını, Afyon Çimento dışında da yurtiçinde şirket almayı hedeflediklerini açıkladı. ‐ BloombergHT

 
KARDEMİR KARABÜK DEMİR ÇELİK SANAYİ VE  TİCARET A.Ş. : Uygulanmakta olan Toplu İş Sözleşmesi 31.12.2010 tarihi itibariyle sona ermiş olup, yetkili sendikanın belirlenmesine yönelik olarak yasal süreç devam etmektedir.Bu kapsamda, tüm çalışanlara 01.01.2012 tarihinden itibaren ücretlerinde ortalama % 8 oranında iyileştirme yapılmıştır. Fitch Ratings, Yapı ve Kredi Bankası’nın 500 milyon Dolar tutarındaki 5 yıl vadeli kıdemli teminatsız eurobond ihracına nihai not olarak BBB‐ verdi. (Foreks)
 

MTEKS : .2.2012 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında; Şirket’in Ticaret Ünvanı’nın “Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş.”, Amaç ve Konusunun “Holding Faaliyeti”, Merkez Adresinin “Orhan Veli Kanık Caddesi, Yakut Sokak, Eryılmaz Plaza No:3 Kat:2 PK:34810 Kavacık‐Beykoz / İSTANBUL” ve “Kayıtlı Sermaye Tavanının 500.000.000.‐TL” olarak belirlenmesine ilişkin esas sözleşmenin, 2., 3., 4. ve 6. maddelerinde yapılan değişiklikler oybirliği ile kabul edilmiştir.

 
IDGYO : Sermaye Piyasası Kurulu’nun Seri: IV,No:38 Sayılı Kayıtlı Sermaye Sistemine İlişkin Esaslar Tebliği’nin 4.üncü maddesinde kayıtlı sermaye tavanı için öngürülen ve önceden izin verilen 200.000.000,00 Türk Lirası tutarındaki kayıtlı sermaye tavanının 2012‐2016 Yılları arasında aynı tutarda belirlenmesine karar verilmiştir.
 

SKBNK : Kurumsal Yönetim kriterlerine uyum çalışmaları çerçevesinde SPK onaylı uluslararası derecelendirme şirketi “ISS Corporate Services, Inc.” (ICS)’in 07.02.2011 tarihinde 87.60 olarak değerlediği derecelendirme notu yıllık olağan derecelendirme neticesinde 88.21′e yükselmiştir.
 

Türk Hava Yolları (THY) ile Afganistan Havayolları Ariana arasında işbirliği anlaşması imzalandı.İmzalanan anlaşmaya göre, Ariana ve THY ticari anlaşmalar, uçak bakım ve eğitim konularında işbirliğini geliştirecek. Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Disiplin Kurulu, Galatarasay’a 15 bin TL para cezası verdi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güngör Uras: AB’den 52 Milyar Dolar, Körfez’den 6 Milyar Dolar Yatırım Geldi

2005 yılından 2010 yılı sonuna kadar AB ülkelerinden “Doğrudan Yatırım” için Türkiye’ye giren döviz 52 milyar dolar. Körfez ülkelerinden “Doğrudan...

Kapat