Turkish Yatırım Günden Kalanlar

Dün piyasalarda çin’in İmalat PMI verilerinin yarattığı olumlu hava ABD’den gelen ISM İmalat Verilerinin de iyi gelmesi ile uluslararası piyasaları pozitif etkilemişti. Bu olumlu havada Yunanistan’ın özel sektör kreditörleri ile sürmekte olan borç takası görüşmelerine dair iyimser beklentiler de etkili olmuştu. Güne başlarken Deutsche Bank’ın beklentileri karşılayamayan bilançosu sonrası kar satışları ile birlikte Avrupa borsalarında dün gözlenen yükselişler yerini yatay seyire bıraktı.
 

S&P, Euro bölgesinde resesyonun 2012’nin ikinci yarısında sona erebileceğini, bölgenin ılımlı resesyondan bu yılın ikinci yarısında ve 2013’te kademeli olarak çıkacağını öngördü.
 

İspanya’da işsiz sayısı Ocak ayında %4 artışla 4,59 milyon oldu. İspanya Maliye Bakanı bugün Bankacılık Reform Planını TSİ 18:30’da açıklayacak. İspanya Maliye Bakanı, Bakanlar Kurulu’nun bankacılık reformunu büyük olasılıkla Cuma günü onaylayacağını bildirdi.

 
İngiltere’de Ocak ayı İnşaat sektörü PMI 51,4 (beklenti 52,3) olarak gerçekleşti. Euro Bölgesi Aralık ayı ÜFE beklenildiği gibi ‐0,2% olarak gerçekleşti. Avrupa Bankaları dün ECB’nin gecelik mevduat kolaylığına 486,36 milyar euro yatırdılar.
 

Bugünün gündeminde yine Avrupa ülkelerinin ihale sonuçları vardı. İspanya 2015, 2016 ve 2017 vadeli tahvil ihalelerinde toplam 4.560 milyar euro borçlanma gerçekleştirdi, ortalama faiz sırasıyla %2,861, %3,455 ve %3,565 olarak gerçekleşti, ihalelerde borçlanma maliyetlerinin gerilediği görüldü. İspanya bugünkü tahvil ihraçları ile 2012 borçlanma hedefinin %25’ini tamamlamış oldu. Fransa’nın Ekim 2018, Ekim 2020 ve Nisan 2022 vadeli tahvil ihalelerinde sırasıyla 1,01 milyar euro, 1,25 milyar euro ve 5,70 milyar euro satış gerçekleşti, ortalama faizler sırasıyla %2,44, %2,91 ve %3,13 olarak gerçekleşti. Fransa 6,5‐8,0 milyar euro borçlanma hedeflediği ihalelerde toplam 7,96 milyar euro borçlanma gerçekleştirdi ve ihalelerde toplam talep 19,11 milyar euro oldu. Macaristan ise 12 aylık tahvil ihalesinde 50 milyar macar forinti borçlandı ve ortalama faiz %7,85 oldu.
 

İrlanda Merkez Bankası 2012 büyüme tahminini %1,8’den %0,5’e indirdi ve 2012 yılı sonunda bütçe açığının GSYH’ye oranının %8,6’ya indirileceğini bildirdi.

 

Çin Maliye Bakanı Xuren, Çin’in proaktif bir mali politika sürdürmeye devam edeceğini ifade etti ve 2012 yılında Çin ekonomisinin daha fazla büyümesi için uygun koşullar olduğunu öne sürdü. Buna karşın Xuren aynı zamanda Çin ekonomisinin bir takım güçlüklerle karşı karşıya olduğunu ve dış talepteki azalmanın ülke ihracatçıları için zorluk olduğunu bildirdi. Çin Başbakanı Wen de Çin’in EFSF’de daha büyük bir katılım düşündüğünü, ESM’de istikrarlı fonlar düşündüğünü, Avrupa Kurtarma Fonlarında daha fazla rol almayı değerlendirdiklerini kaydetti. Wen, Çin’in EFSF ve ESM’ye nasıl katılacağını hala araştırdığını bildirdi. OECD’den yapılan açıklamada da Euro bölgesi kurtarma fonlarının 1 trilyon euro civarında olması gerektiği belirtildi.

 
ABD’de bugün işsizlik başvuruları verisi bekleniyordu. Haftalık işsizlik başvuruları 367.000 olarak (beklenti 371.000) açıklandı. Tarım dışı verimlilik ise 4. çeyrekte %0,7 artış gösterdi (Bloomberg News anketine göre beklenti %0,8 düzeyindeydi). ABD’de Ocak ayında New York ISM İş Aktivitesi Endeksi 51,1’den 60,1’e yükseldi ve son 8 ayın en yükseğine çıktı. FED Başkanı Bernanke Kongre’de yaptığı konuşmada cari politikaların devam etmesi halinde ABD’nin büyük bütçe açığıyla karşılaşacağını, Avrupa’nın ABD ekonomisi için hala risk olduğunu ve FED’in ABD finansal sisteminin ve ekonomisinin korunması için mümkün olan her adımı atacağını kaydetti.

 
Yurtiçinde ise TCMB 6 milyar TL’lik 9 Şubat 2012 vadeli repo ihalesi açtı ve ihalede teklif 24 milyar 600 milyon TL olurken kabul edilen tutar 6 milyar TL oldu. Ocak ayında TEPAV Perakende Güven Endeksi ‐1,7 (önceki 5,4) olarak gerçekleşti. İMKB‐100 endeksi güne 59.227 puan düzeyinden başladı ve gün içinde kar realizasyonları ile 58.553 düzeyini test ettiyse de kapanışa doğru 60.000 puan seviyesinin üzerine çıktı ve günü % 1,41 artışla 60.051 puan düzeyinden tamamladı. Dolar/TL ise gün boyunca 1,7660‐1,7533 aralığında hareket etti, piyasa kapanışı itibariyle parite 1,7590 düzeyinden işlem görmekteydi.

 

Euro ise gün içinde Çin başbakanının Avrupa kurtarma fonlarında daha fazla rol almayı değerlendirdikleri şeklindeki açıklamasıyla dolar karşısında değer kazanmaya başlamışken Eurogroup Başkanı Juncker’in Yunanistan ile görüşmelerin zor ilerlediği açıklaması sonrası 1,30 seviyelerine kadar geriledi. Ancak Olli Rehn’in Yunanistan’da borç yapılandırmasına çok yaklaşıldığı açıklamaları paritenin 1,31’in altında kalmasını engellemiştir. Olli Rehn, Yunanistan’a eksta yardım konusunda borç görüşmelerinin tamamlanmasından sonra karar vereceklerini bildirdi. Yunanistan’ın borç görüşmelerine dair haberler ve görüşmelerin henüz bir neticeye ulaşmamış olması yalnızca gün içi kar satışlarına neden olmaktadır.

 
ŞİRKET HABERLERİ

 

Garanti Bankası’nın 2011 yılı konsolide olmayan net dönem karı 3.070.575.000 TL (önceki 3.127.964.000 TL) olarak açıklandı.

 

ACIBD : İstanbul Beşiktaş’ta genel amaçlı bir hastanesi ve Kalamış’ta genel amaçlı bir tıp merkezi ile hizmet vermekte olan Jinemed Sağlık Hizmetleri A.Ş. (Jinemed)’in %65 hissesinin 13.650.000 TL bedel karşılığında Rekabet Kurumu onayının alınmasına müteakip satın alınmasına karar verilmiş ve bu çerçevede hisse devir sözleşmesi imzalanmıştır.
 

VESTL : Fitch Ratings 1 Şubat 2012 tarihli basın açıklamasında Şirketin döviz ve lira cinsinden uzun vadeli kredi notunu “B” olarak teyit ederken, görünümü ise durağan olarak belirledi.
 

VESTL : Moody’s 02.02.2012 tarihli basın açıklamasında Şirketin kredi notu görünümünü negatiften pozitife revize edip, kredi notunu “B3″de koruduğunu belirtmiştir. Bloomberg HT’ye konuşan Socar Türkiye Başkanı Yavuz Petkim’de bu yıl dağıtılabilir karın tamamının dağıtılacağını, İgdaş’ın ilgi alanlarında olduğunu bildirdi.
 

TCELL : Şirketin %55 ve System Capital Management’ın ise %45 oranında iştiraki olan Euroasia Telecommunications Holdings BV (“Euroasia”)’nin %100 iştiraki olan Astelit’in, Euroasia’ya 150 milyon ABD doları tutarında ve şirketin %100 iştiraki olan Financell BV’e (“Financell”) ise 173 milyon ABD doları tutarında kredi borçları bulunmaktadır. Turkcell Yönetim Kurulu krediler için Astelit’e feragatnameler vererek ödeme vadelerini 1 Şubat 2012 tarihine kadar uzatmıştır. Ancak Turkcell Yönetim Kurulu 1 Şubat 2012 tarihinde yapılan toplantıda feragatnameleri uzatmayarak borç ödemelerinin yeniden ertelenmesini onaylamamıştır. Sonuç olarak Astelit toplam 323 milyon ABD doları tutarındaki kredi borçlarını vade tarihinde ödeyememiş olup, kredi sözleşmelerinden doğan yükümlülüklerini yerine getirememiştir.Astelit’in Financell’e olan borç geri ödemelerini gerçekleştirememesi sebebiyle, Financell bankalara olan tamamı Turkcell garantörlüğündeki borçlarını geri ödeyemeyebilecektir ve Financell kredi anlaşmalarından doğan yükümlülüklerini yerine getiremeyebilecektir.
 

TKSYO : Şirketin 2012 ve izleyen yıllara ilişkin kar dağıtım politikasının, TTK, Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde, Şirketin mali yapısı, karlılık durumu ve genel ekonomik konjonktür göz önünde bulundurularak, her yıl oluşacak dağıtılabilir net karın, %20′sinden az olmamak kaydıyla, ortaklığın sermaye yapısını ve piyasa değerini olumsuz yönde etkilemeyecek oranda nakit kar payı ve/veya bedelsiz hisse senedi dağıtımı yapılacak şeklinde kar dağıtım kararı alınarak Genel Kurulun bilgisine sunulması şeklinde oluşturulmasına, kar dağıtım politikasının değişen koşullara uygun olarak gözden geçirilebilmesine oy birliği ile karar verildi. Garanti Bankası’nın, Doğuş Grubu ile birlikte eşit ortağı olan İspanyol bankası BBVA, 2011 yılı için 3 milyar 4 milyon avroluk net kar açıkladı. (Foreks)
 

FENER : Profesyonel futbolcu Moussa Sow transferine ilişkin olarak 10.000.000 Euro Bonservis bedeli için Fenerbahçe Spor Kulübünden %3 faiz oranı ile finansman sağlanmış olup Şirketçe kefalet, ipotek, temlik, vs. herhangi bir teminat verilmemiştir.
 

KOZAA : Koza Madencilik’in çıkarılmış sermayesinin 194.040.000 TL (%100) bedelli artırılarak 194.040.000 TL’den 388.080.000 TL’ye yükseltilmesinde artırılan sermayeyi temsil eden paylar, 2011 yılı faaliyetlerinden kar payı alma hakları bulunmadığından, “Yeni” olacaktır.
 

HURGZ : Şirketin bir kısım gayrimenkullerinin Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’ne satış işlemleri tamamlanmış, tapu devri 01.02.2012 tarihinde yapılmış ve peşinat tahsil edilmiştir.
 

BLCYT : Şirket sentetik tekstürize iplik hattı kurmaya karar vermiş olup bu amaçla ilk aşamada OERLIKON TEXTILE FAR EAST LTD.şirketinden 780.000 Amerikan Doları bedelle 1 adet BARMAG tekstürize iplik makinası siparişi verilmiştir. Alınan makinanın bedeli özkaynaklardan karşılanacaktır.Makinanın üretim sürecinde test edilmesinden sonra bir yıllık süre içerisinde toplam 3.120.000 Amerikan Doları bedelle 4 adet daha tekstürize iplik makinası alınması konusunda opsiyon mevcuttur.Toplam alımların tamamlanmasından sonra yeni iplik hattı için yapılan yatırım tutarı 3.900.000 Amerikan Doları olacaktır.

 

DESPC : Emtec Middle East FZE ile veri depolama (USB Bellek, SD Kart, HD Medya Oynatıcı vb) ve bilgisayar aksesuarı ürünlerinin distribütörlüğü konusunda görüşmelere başlandı.

 

AKBNK : İhracı gerçekleştirilen toplam 750.000.000.‐TL nominal tutarındaki 728 gün vadeli ve TRSAKBKK1310 ISIN kodlu tahvilin 2. kupon ödeme dönemine ilişkin faiz oranı %2,45 olarak belirlenmiştir.
 

PETKM : İzmir Aliağa’da bulunan şirket sahası içinde yapılması planlanan Liman kapasite artışı projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED Olumlu Belgesi alınmıştır.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD’da Gözler ABD’den gelecek olan verilerde…

EUR/USD ANALİZ Ocak ayında yeni iletişim ve şeffaflık politikası kapsamında faiz tahminlerini açıklamaya başlayan Fed'in politikasına ilişkin banka içinden yorumlar...

Kapat