Turkish Yatırım: Gün Bügün mü?

Çin devreye hafta sonu girmemiş olsaydı bugün Yunanistanla beraber dalgalanma yaşayacaktık. Ama hafta son Çin sonunda bir adım attı da zorunlu karşılık oranı, büyük finans kuruluşları için % 20,5′e, orta ve küçük ölçekli finans kuruluşları için % 17′ye çekti ve bugüne destek verdi.
 

Sonunda merakla beklenen gün geldi Mİ acaba? Yoksa bu seferde 1‐2 Mart AB liderler zirvesine mi süre verilecek. Yunanistana verilmesi planlanan ( tabii şartları yerine getirirse/taahhüt ederse) 130 milyar euroluk yardımın 13 milyar euroluk kısmı IMF’den 117 milyar euroluk kısmı ise Avrupa’dan sağlanacak. Saat 18:00’de başlayacak olan Euro bölgesi Maliye bakanları toplantısına kadar açıklamalara odaklanacağız. Bu arada AB Komisyonu, AB Merkez Bankası ve IMF (Troyka), Yunanistan’a borçla mücadele konusunda zayıf notu vermeyi de ihmal etmedi ve Atina’nın % 165 seviyesinde bulunan toplam kamu borcunun GSYH’ye oranını, 2020′ye kadar hedeflenen %120 seviyesine çekilemeyeceği ve tasarruf planını eksiksiz olarak uygulaması halinde bile bu oranın % 129 seviyesinin altında kalmayacağını açıkladı. Bu açıklama bir yeniden Atina’ya kredi desteğinin yanında Euro Bölgesi’nden çıkarılmasına yönelik ilk işaretlerin de gündeme gelebileceğinin sinyali olarak ( kontrollü) algılandı.
 

Son 2 yıldır taahhüt ettiği hiçbir hedefi tutturamayan Yunanistan’a 130 milyar Euro’luk kredinin kendisine verilmemesi ve yabancı bir bankaya yatırılması, bu kredinin harcanmasında önceliğin eski borçların ödenmesine verilmesi, iç harcamaları için bu paradan yararlanabilmesi için Trokya’nın rızasının olması gerekiyor. Bu yokuşu Yunanistan nasıl çıkacak?
 

Yunanistana yardımın devreye girmesi ve Yunanistan’ın bankalarla borç yapılandırması anlaşmasını tamamlaması için iki hafta süre kaldı. Tahvil sahibi olanların bu anlaşmayı kabulü için ne gibi teşvikler sağlanacak? ECB zarar etmeden elindeki tahvilleri yenileriyle değiştirirken diğerleri ne kadarlık zarara razı gösterek ? ECB’nin bu tavrı özel sektörün ellerindeki kagıtlardan %70 iskontoya razı olup 30 yıllıklarla değiştirmesi gönüllü olursa sorun yok fakat gönüllü olmazsa Yunanistan’ın 3.2 milyar euroluk CDS pazarını tetiklemeyecek mi ? Ortak Hareket Şartı ile yatırımcıların %75′inin kabulüne karşılık kalan %25 için yasal düzenleme ne zaman gelecek ?
  

Bu kadar soruya karşılık, GOP ülkelerine sıcak para girişi devam ediyor, geçen hafta da 2.19 milyar dolarlık giriş görülmüş. IMKB’de destek seviyelerini güçlendirmeye devam ediyor. Açıklanan mali tabloların beklentileri karşılamaması da realize edildi bu arada zaten. 59.500 desteğini iyice güçlendirdik. Yurtdışı bozmadan 61.700 – 62.500 hedefinden kolay kolay sapma yapmamız zor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yunanistan 2. Yardım Paketini Alabilecek mi?

EUR/USD ANALİZ Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları Yunanistan'a 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketini onaylamak için yarın Brüksel'de toplanacak....

Kapat