Turkish Yatırım: Ekonomi Düzeliyor Parasal Genişleme Duruyor

Dün piyasalar tarih yazmak isteğindeydi. Almanya’da ZEW 10 ayın ,ABD’de perakende satışlar son 5 ayın zirvesinde gelince, özellikle ABD piyasalarının kriz öncesi seviyelere yükselmesine neden oldu. Stres testin 4 banka haricinde başarılı olunması (Citi geçemedi) bankaların temettü miktarlarını artırması coşkunun devam etmesine neden oldu. Çünkü krizden en büyük darbeyi alan ABD finans sektörü 3 yıl içinde kendini daha güçlü yenilemiş oldu. ABD’de stres testindeki kıstaslar acaba AB’nin stres testlerinde de uygulansa kaç kurum geçerdi acaba??
 

ECB bilançosunun büyüklüğü 3 trilyon euro ile FED’in bilançosundan %33 daha büyük hale gelmesi, halen LTRO’lardan sağlanan fonların ECB’de tutulmaya devam edilmesi, sorunların devam etmesi euro/dolar paritesini baskı altında tutmaya devam ederken FED’in işsizlik geriliyor, tüketici harcamaları artıyor, petroldeki sorun geçici demesi euro/dolar’ın değer kaybetmesine neden oluyor. Parite düşünce dolar/TL’de 1,80’ı zorlamaya devam ediyor. 
  

Bu arada parasal genişleme yoksa büyüme olacaktır o zaman altın niye artsın ki diyelim. Teknik baktığımızda ise Bankacılık Sektörün 2012 tahmini 8x F/K çarpanına sahip olması da bunun ortalama %18 iskontoya işaret etmesi de 58.500 desteğinin bu dönemde çalışması gerektiği beklentimiz gerçekleşti şimdi 61,000’i hedefleme zamanı .

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Serbest Piyasada Döviz Açılış…

İstanbul serbest piyasada dolar 1,7980, euro 2,3410 liradan güne başladı.   Kapalıçarşı’da 1,7890 liradan alınan dolar 1,7980 liradan satılıyor. 2,3340...

Kapat