Turkish Yatırım: Ekonomi Canlanıyor Ekonomi !!

Dün piyasalar tarih yazmak isteğindeydi. Almanya’da ZEW 10 ayın , ABD’de perakende satışlar son 5 ayın zirvesinde gelince, özellikle ABD piyasalarının kriz öncesi seviyelere yükselmesine neden oldu. Stres testin 4 banka haricinde başarılı olunması (Citi geçemedi) bankaların temettü miktarlarını artırması coşkunun devam etmesine neden oldu. Çünkü krizden en büyük darbeyi alan ABD finans sektörü 3 yıl içinde kendini daha güçlü yenilemiş oldu. ABD’de stres testindeki kıstaslar acaba AB’nin stres testlerinde de uygulansa kaç kurum geçerdi acaba??
 

ECB bilançosunun büyüklüğü 3 trilyon euro ile FED’in bilançosundan %33 daha büyük hale gelmesi, halen LTRO’lardan sağlanan fonların ECB’de tutulmaya devam edilmesi, sorunların devam etmesi euro/dolar paritesini baskı altında tutmaya devam ederken FED’in işsizlik geriliyor, tüketici harcamaları artıyor, petroldeki sorun geçici demesi euro/dolar’ın değer kaybetmesine neden oluyor. Parite düşünce dolar/TL’de 1,80’ı zorlamaya devam ediyor.
 

Nisan kontrat 70,800 seviyesinin çalışması ile birlikte öncelikli hedefimiz 71,750’e ulaşmış olduk. İçinde bulunduğumuz hareketin yükseliş kanalında olabilmesi için 72,000 seviyesinin güçlendirerek 72,500 direncinin kırılması gerekmektedir.

 
Açılış seviyemizin düne göre 250-300 puan yukarıdan olmasını beklemekteyiz.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
M.Uğur Civelek: Ocak Ayı Rakamları ve Düşündürdükleri…

Türkiye ekonomisine ilişkin ocak ayı verileri, Orta Vadeli Plan hedeflerinden sapmanın daha büyük olabileceğine işaret ediyor. Bir sene öncesinin aynı...

Kapat