Turkish Yatırım: EFSF, ESM Gelene Kadar AAA’yı Korusun Yeter

Güne Moody’s in beklenen açıklaması ile girişi yapıyoruz. S&P, Fitch’in not indirimlerinden sonra Moody’s de reform beceriniz düşük, ekonominiz zayıf kemer sıkmanız işe yaramayabilir diyerek bekleneni gerçekleştirerek İtalya, İspanya, Slovenya, Portekiz, Malta, Slovakya’nın notlarını kırarken ( zaten S&P’de bunları kırmıştı) İngiltere Fransa ve Avusturya’nın AAA notlarını kırabilir anlamına gelen olumsuz incelemeye aldı. Ama önemli olan önMoody’s’in Almanya ile kurtarma fonu EFSF’nin AAA olan notlarını teyit etmesidir. S&P ve Fitch de bos durmadı. S&P’nin İspanya’nın 15 Banka bankasının kredi notunu düşürmesi ve Fitch’in 4 İspanyol bankasının notunu kırması ile birlikte bugün İtalya’nın, Perşembe günü ise İspanya’nın tahvil ihracında faizlerin yeniden sıçramasın neden olabilir ama bunun da sınırlı olmasını beklemekteyiz.

 
Yarınki Eurogroup toplantısında Yunanistan’a ikinci yardım paketinin onaylanmasına kadar iki taraftan gelecek taviz açıklamaları kısa süreli dalgalanmalara neden olacaktır. Zaten momentumdaki zayıflama borsaların ve euro/dolar’ın direnç seviyelerine gelmesi de kısa süreli bir düzeltme işareti bekleyen piyasaların rahatlamasına yardımcı olacaktır.
  

Bu arada parasal genişleme adımları da devam ediyor. İngiltere’nin 325 milyar pounda çıkardığı varlık alım programı ardından Endonezya’nın beklenmedik faiz indirimi ve bugün de Japonya Merkez Bankası faiz oranlarını beklendiği gibi yüzde 0‐0.1 olarak bırakırken, niceliksel gevşeme programının büyüklüğünü 55 trilyon Yen’den 65 trilyon Yen’e yükseltmesi, Obamanın 3,8 trilyon dolarlık 2013 bütçesi, bugün Çin Başbakanı Wen’in ABD Başkanı Obama’yı ziyaret etmesi ki Çin’den bir kez daha rekabet konusunda gelişmiş ülkelere daha fazla fırsat sunması ve Yuan’ın daha fazla değerlenmesine tolerans göstermesi istenecektir.
  

Likidite bolluğu ve TCMB’nin izleme politikasının devam etmesi hazinenin düzenlediği ihalelerde kendini göstermeye devam ediyor dün düzenlenen 2 ihale ile 4.4 milyar TL borçlanma yapılırken ortalama bileşik faiz %9.39’a ve %9,52 ile yine piyasa beklentilerinin altında kaldı. Bugün 3 ihale daha var. Belki Moody’s in not indirimleri faizin çok az kıpırdanmasına imkan verebilir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaman Törüner: Kurumsal Yönetim Ne Anlama Geliyor?

Kobirate-Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Şirketi, İMKB100, İMKB30 ve İMKB kurumsal yönetim endeksinde yer alan XKUR firmalarına yönelik kurumsal yönetim...

Kapat