Turkish Yatırım: Çok Laf, Az İcraat…

Uzun süredir laf üreten ama icraat yapılmadığını gören piyasalar kısa vadeli teknik olarak da aşırı satım bölgesine gelinmesinin etkisiyle düzeltme hareketi içerisine girdiler.Ama radikal adımlar atılmadan mali piyasalardaki volatilitenin normalleşmesini görmek hayalcilikten öte gitmeyecektir. Çünkü hala önümüzde Yunanistan’a yapılması öngörülen bir sonraki yardım konusunda Euro Grubu’nun muhtemelen 13 Ekim’de karar vermesi ve Yunanistan’a 8 milyar Euro’nun verilmemesi durumunda bu ülkenin iflasa sürükleneceğini gerçeği durmaktadır. Diğer taraftan yıl sonunda %2,2 olması beklenen ama %3’e yükselen Euro bölgesi yıllık enflasyonuna göre ECB’den beklenen faiz indirimi de gerçeklere bakarsak hayal oldu. Ama Trichet gitmeden önce ECB tavır değiştirir her şey büyüme için derse ve faizleri indirirse piyasaları yeniden kısa süreli de olumluya döndürür. Yapmazsa zaten Trichet deriz. Ülkemizde ise Fitch kendisinden beklenilen not artırımı için ; sürdürülebilir büyüme gerekli ve MB’nin para politikasının doğru işlediğini görmek istiyoruz açıklamaları Fitch’den not artışı beklentisini 2012’ye bırakmış oldu. TCMB Başkanı Başçı ise kurumsal bono/tahvillere uygulanan zorunlu karşılık oranının göreceli olarak yüksek kaldığına işaret edip önümüzdeki günlerde vadelerine göre değişikliğe gidilebileceğini, bundan sonra alınacak önlemlerin uzun vadeli faizleri düşürmeye yönelik olacağından bahsetmesi ise TCMB ilk toplantısında ( 20 Ekim ) , ya da daha öncesinde, TL munzam karşılıklarda uzun vadelerde bir indirime gideceğinin göstergesidir. Diğer taraftan Başçının TL’deki bundan sonraki değer kayıplarını olumlu karşılamayacaklarını açıklaması ki önceki hafta TL’nin değer kaybının global etkilerden kaynaklandığını belirtmişti şimdi bundan vazgeçmiş olduğu görülüyor.

  

Bu hafta gündem de ise ; Troyka Yunanistana kredi dilimini serbest bırakacak mı ? Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı ne kadar zorlu geçecek, fikir ayrılıkları artmaya devam edecek mi ? yoksa azalacak mı? ECB faiz indirimine gidecek mi ? QE3’den dolaylı olarak “enflasyonun ya da enflasyon beklentilerinin belirgin bir şekilde gerilemesi durumunda merkez bankasının yeni bir parasal genişlemeye gitmesi gerekir “ bahseden Bernanke’nin nasıl bir açıklama yapacağını ve tabii ki Yunanistan daimi konumuz olduğundan Papandreu’nun nereleri ziyaret ettiğini de takip etmek zorunda kalacağız. Bu arada Yunan hükümeti 2011 bütçe açığı hedefini kaçıracağını açıklamış , aa nasıl olabilir? Yoksa sürekli yapılan grevlerden mi? Yine yeni bir söz verdiler, icratta gelince olmadı derler , yani AB’de değişen bir şey yok.
 

Tırkish Yatıırm

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lider Forex​: Altında 1645 Direnci Kritik…

EUR/USD ANALİZ   Ekonomik verilerin küresel büyümenin yavaşladığına işaret etmesi ile Yunanistan’ın temerrüde düşme riskine karşı Avrupalı yetkililerin toplantıya hazırlanmalarının...

Kapat