Turkish Yatırım: Çin mi ? Petrol mü ?

Piyasalarda Çin’in 2012 yılına ait büyüme beklentisini %7,5 ile 2004’den buyana en düşük seviyeye çekmesinin ve Euro bölgesinde hem hizmet hem sanayi PMI’larının aşağı revize edilmesinin sıkıntısını görmekteyiz. %8’in altında Çin’in büyümesi Avrupa’daki büyük çaplı bir resesyon beklentilerine neden olmakta. Avrupa zaten kemer sıkmaktan büyüme zordalar birde büyük Pazar Çin’deki düşük büyüme hepten zor bir AB gündemi oluşturur.

 
Çin’in 2012 büyüme hedefini %7.5 revize etmesinin artık çevreye duyarlı ve sosyal adete ağırlık veren kaliteli üretimden yana olarak algılanmasına ise inanmak ne kadar gerçekçi diyorum. Bu PMI’lar Merkez Bankalarının daha önce tavırlarının değişmesine neden olmuştu hatırlatmakta yarar var.
 

Bugün EFSF’nin 3,5 milyar euro’luk 91 gün vadeli bono ihalesi saat 1’de bakalım bu haftanın gerginliği etkili olacak mı ? Genel olarak baktığımızda satış’ın hisse senetleri ile sınırlı olması buna ne paritenin nede emtiaların katılmaması geri çekilmelerin teknik düzeltme olduğu hissini doğurmaktadır.
 

Avrupa borsalarının güne petrol tedirginliği ile satıcılı başlayacak olması Nisan vadeli IMKB-30 kontratında Teknik olarak 70,140 seviyesi ana destek seviyesine dikkat etmemiz gerektiğine işarettir.
 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güngör Uras: Atatürk’ün Çiftlikleri Paylaşıldı Gitti

Ankara’daki Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi, büyüyen Ankara için bir nimettir. (Daha doğrusu ‘idi’) Nasıl ki Londra’nın ortasındaki Hyde Park...

Kapat