Turkish Yatırım: Benzine Ayarda Bizi Durduramaz

ABD’deki bu seneki seçimlerde Obama’nın en büyük baş ağrısının benzinin galon fiyatındaki artış olduğu olacağı biliniyor. Hatta 2008’deki kredi krizinden önceki 3 küresel resesyonunda petrol şoklarından kaynaklandığı hatırlatılarak.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerdeki zayıf büyümeye rağmen varili 100-110 dolardan fiyatlanmasına karşın, son bir aydaki hızlı yükseliş Benzin ve dizel yakıt fiyatlarını 6 hafta içinde 2. kez yükselten ABD’nin ardından, dünyanın en büyük petrol tüketicisi Çin’inde benzin fiyatı % 6,6 motorin fiyatı da % 7,2 zam yapmak zorunda kaldı.

Bizdeki benzim zamlarında sonra BOTAŞ’ında 2,5 aydır petrol ve dolar kurundaki yükselişi doğalgaz fiyatlarına yansıtmaya hazırlandığı, başabaş seviyesi için %10 zam gerektiği akmaya başladı. Bu da enflasyonda olumsuz etki ve tahvil faizlerinde yükseliş demek. Zaten FED’in ABD için işler yolunda demesinden sonra faizlerde bir yükseliş vardı birazda enflasyon kaygılı olsun.

Dudley’e bakarasak QE3’e hala bir seçenek ekonomi tehlikeden henüz kurtulmadı, Fisher’e bakarsak QE3’e gerek yok, sistem iyi şekilde fonlanmış Sterilize QE3 diye bir konuşma bile duymamış, Bakalım ABD ekonomisindeki kırılganlık Bernanke’nin bu akşam QE3’e demmi vurmasına yoksa gemmi vurmasına neden olacak. Piyasalarda ise halen Bernanke’nin bu akşam konuşmasında QE3 sinyali vermesini bekleyenler yine çoğunlukta.

Açılış seviyemizin düne göre 50- 100 puan arasında yatay kalmasını beklemekteyiz. Diğer taraftan ise 76,500 direncinin test edilmesiyle geri çekilme hareketinde bulunan kontratta 75,200 seviyesi güçlü destek konumunda.  Fakat endeksin şu anki görüntüye göre ve 75,200 kırılmadığı sürece hedefinin 77,500 olduğunu söyleyebiliriz.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaman Törüner: Borçlarımız Gittikçe Büyüyor

Türkiye’nin GSMH ve Kişi Başına Düşen Milli Gelir(KBMG) hesaplamaları değiştirildi. Buna, Türk lirasının gittikçe değerlenmesi de eklenince, hem GSMH’miz hem...

Kapat