Turkish Yatırım: Benzin Fiyatları Herkesin Derdi..

ABD’deki bu seneki seçimlerde Obama’nın en büyük baş ağrısının benzinin galon fiyatındaki artış olduğu olacağı biliniyor. Hatta 2008’deki kredi krizinden önceki 3 küresel resesyonunda petrol şoklarından kaynaklandığı hatırlatılarak.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerdeki zayıf büyümeye rağmen varili 100-110 dolardan fiyatlanmasına karşın, son bir aydaki hızlı yükseliş Benzin ve dizel yakıt fiyatlarını 6 hafta içinde 2. kez yükselten ABD’nin ardından, dünyanın en büyük petrol tüketicisi Çin’inde benzin fiyatı % 6,6 motorin fiyatı da % 7,2 zam yapmak zorunda kaldı.

Her ne kadar Suudi Arabistan, ABD’de ihracatlarını artıracak ve üretimi artırmak üzere eski petrol yataklarını açacağını bildirse de ateş sönmüyor. Bu arada Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz hafta süper tankerler almasının ardından ABD’ye petrol ihracatını artırması da sadece tesadüftür.

Bizdeki benzim zamlarında sonra BOTAŞ’ında 2,5 aydır petrol ve dolar kurundaki yükselişi doğalgaz fiyatlarına yansıtmaya hazırlandığı, başabaş seviyesi için %10 zam gerektiği akmaya başladı. Bu da enflasyonda olumsuz etki ve tahvil faizlerinde yükseliş demek. Zaten FED’in ABD için işler yolunda demesinden sonra faizlerde bir yükseliş vardı birazda enflasyon kaygılı olsun.

Dudley’e bakarasak QE3’e hala bir seçenek ekonomi tehlikeden henüz kurtulmadı, Fisher’e bakarsak QE3’e gerek yok, sistem iyi şekilde fonlanmış Sterilize QE3 diye bir konuşma bile duymamış, Bakalım ABD ekonomisindeki kırılganlık Bernanke’nin bu akşam QE3’e demmi vurmasına yoksa gemmi vurmasına neden olacak. Piyasalarda ise halen Bernanke’nin bu akşam konuşmasında QE3 sinyali vermesini bekleyenler yine çoğunlukta.

Dün ABD’deki NAHB önümüzdeki 6 aylık müstakil konut satışları endeks’indeki yükseliş Bugün konut başlangıçları ve İnşaat izinleriyle desteklenirse, S&P’nin 1,400 üstünde kalması garantilenir, Bernanke’de biraz QE3 derse..

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
YF Menkul: Yükselişin Gücü

VOB-30 Endeks Kontratı: 75.775 (60-dk) Dün güne alıcılı başlayan endeks 30 sözleşmesi, 76.500 seviyesine kadar yükselmesine rağmen, günün son saatlerinde...

Kapat