Turkish Yatırım: Bardağın Neresinden Bakarsan

Yunanistanı Euro’dan atmak schengenden çıkarmaya’da benzemiyor. Geçtiğimiz ay ki bültenimizde bunun 2 yıllık bir süreç olduğunu açıklamıştık. Kısa sürede bunu gerçekleştirseler bile hem ortada bir Avrupa birliği kalmaz hem de euro kalmaz. İki türlü risk var burada. Başarılı oldukları takdirde yani drahmiye geçtiler paralarını devüle ettiler, kamu borçları ve açıkları düzeldi diğer sorunlu ülkelerde bu yoldan gidebilirler, başarılı olamadılar zincir etkisi AB bankacılık sistemi çöker. İşte bu yüzden euro’dan çıkması söz konusu değil, kontrollü iflası gündem getiriyorlar. Gönüllü ve zorunlu takaslarla borç uzun vadeye yayılırken Yunanistan üzerine düşen görevleri yerine getirecek büyümeye odaklanma olacağından hem işletmeler hem de halk rahat nefes alınca vergi tahsilatı ve gelirlerde de artış sağlanmış olacak.
  

ECB’nin FED,BOJ,SBN ve BOE ile birlikte piyasalara dolar likitidesi sağlamasını iki türlü düşünmekteyim. Ya işler bize açıklanandan çok daha vahim ya da Yunanistanın iflası için açılan bir yol. Çünkü iflası Sıradaki Portekiz, İtalya, İspanya ve İrlanda’nın hatta Fransa’nın borçlanma maliyetlerini artıracak ECB’de ciddi likitide sağlamak zorunda kalacak. Çünkü bunların tahvillerini nerden ve nasıl baskı gelirse gelsin alacağım dedi. Bankalar bu zararları için sermaye artırmak zorunda kalacak bu paralar kendi ülkelerinden sağlanacak bir nevi kamu’nun bu bankalarda payı olacak, kredi derecelendirme kuruluşları rahat durmayıp not indirime gidecek, bize yine not artırımı olmayacak ama diğer ülkeler bizim sınıfa geldiğinden eşitlenmiş olacağız.

Turkish Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Başar Yıldırım: Merkez Bankaları’ndan Jest…

Avrupa Merkez Bankası’nın ABD, İngiltere, Japon ve İsviçre Merkez Bankası ile koordineli bir biçimde bankalara USD likiditesi sağlayacağına ilişkin karar...

Kapat